Artykuł 42 Konstytucji RP głosi, że wszystkie osoby, przeciwko którym wytoczono postępowanie karne, mają prawo do podjęcia obrony. Co w przypadku oskarżonych, którzy nie mają żadnej wiedzy prawniczej? Czy powinni nadrobić braki w wiedzy i zacząć uczęszczać na przyśpieszony kurs znajomości wszystkich przepisów? Niekoniecznie. Powinni oni za to rozejrzeć się za pomocnikiem – adwokatem, który będzie ich reprezentantem. Jak wybrać odpowiedniego?
Obrona spraw karnych – na czym polega pomoc adwokata?
Sprawy karne to postępowanie, w którego trakcie wykrywa się przestępstwo i osądza oskarżonego – jeżeli udowodnione zostanie, że je popełnił. Podejrzany ma prawo do podjęcia obrony, wykazując wszelkie nieścisłości, niedomówienia i przedstawiając dowody, które działają na jego korzyść. To zadanie może sprawić kłopoty lub być niemożliwe do wykonania samemu. Przeszkodę stanowi zazwyczaj nieznajomość przepisów prawnych i czynnik ludzki. Obrona przed sądem w Łodzi, słynącego z bezwzględnych sędziów, może być bez odpowiedniego adwokata niewykonalna.
Adwokat to prawa ręka oskarżonego. Jest reprezentantem, który:
-
staje się profesjonalnym pełnomocnikiem;
-
występuje przed sądem;
-
udziela porad;
-
przygotowuje linię obrony;
-
wyszukuje nieścisłości w oskarżeniu;
-
dotrzymuje tajemnicy zawodowej.
Zatrudnienie specjalisty jest kluczowe podczas dowodzenia swojej niewinności – lepiej wybrać go samemu, niż polegać na obrońcy z urzędu.
Pomoc prawna – czy adwokat ją zapewni?
Prowadzenie obrony w sposób samodzielny to najprostszy sposób do usłyszenia wyroku skazującego. Przygotowanie się do procesu w sposób efektywny wymagałoby przestudiowania kodeksu karnego w bardzo krótkim czasie – jest to najczęściej niemożliwe. Adwokat zapewni profesjonalną pomoc prawną, jako że jest specjalistą w danej dziedzinie, którego nic nie zaskoczy w toku postępowania.
Prawo do obrony jest zapewnione konstytucyjnie i skorzystanie z tego prawa, za pomocą odpowiedniego obrońcy, znacząco podnosi szansę na usłyszenie pozytywnego werdyktu.