amniopunkcja

Na czym polega amniopunkcja?

Amniopunkcja zaliczana jest do inwazyjnych badań prenatalnych. Podczas niego pobierana jest próbka płynu owodniowego. Dostarcza ona informacji m.in. o kariotypie dziecka, dzięki czemu pozwala potwierdzić lub wykluczyć niektóre schorzenia genetyczne, takie jak na przykład zespół Downa. Nie należy ona jednak do testów przesiewowych. Procedurę tę wykonuje się dopiero wtedy, kiedy wstępne analizy wykażą nieprawidłowości. Jak przebiega amniopunkcja?

Czym jest amniopunkcja?

Amniopunkcja, inaczej amniocenteza, to badanie wykonywane wtedy, kiedy dziecko znajduje się jeszcze w łonie matki w celu potwierdzenia lub wykluczenia niektórych schorzeń. Należy do metod diagnostyki inwazyjnej, a więc jest obarczone ryzykiem powikłań, w tym utraty ciąży. Zdarza się ona w 0,1-1% przypadków. Podczas tej procedury pobierany, a następnie poddawany analizie jest płyn owodniowy. Dzięki temu testowi można między innymi określić płeć dziecka czy ojcostwo. Najczęściej jednak stosowana jest w celu wykluczenia lub potwierdzenia wad genetycznych, a czasami również chorób metabolicznych i wad cewy nerwowej. Wiele osób zastanawia się, gdzie można wykonać zabieg, jakim jest amniopunkcja. Rzeszów to jedno z miast, w którym jest on przeprowadzany.

Wskazania do wykonania amniopunkcji 

Ze względu na to, że amniopunkcja jest inwazyjnym badaniem prenatalnym, nie jest wykonywana w przypadku każdej ciąży. Takie zalecenie musi wydać lekarz, na przykład przyjmujący w Centrum Medycznym MAMI. Wśród wskazań do przeprowadzenia tej procedury wymienia się:

  • wiek ciężarnej powyżej 35 roku życia,
  • nieprawidłowy wynik badania USG połówkowego, testu PAPP-A, Nifty i innych,
  • choroby genetyczne lub metaboliczne w rodzinie ciężarnej lub ojca dziecka,
  • konieczność ustalenia ojcostwa w trakcie ciąży,
  • występowanie chorób genetycznych u wcześniej urodzonych dzieci.

Jak przebiega amniopunkcja?

Amniopunkcję przeprowadza się między 15 a 20 tygodniem ciąży, pod kontrolą USG. Lekarz za pomocą długiej cienkiej igły przebija powłoki brzuszne oraz macicę i pobiera 15-20 ml płynu owodniowego, a następnie zakłada opatrunek. Zabieg ten nie jest bolesny, ponieważ wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym i trwa tylko kilka minut. Komórki znajdujące się w pobranej wydzielinie poddane są ocenie kariotypu płodu.