unijne dotacje

Dotacje unijne – wnioski i rozliczenia

Dotacje unijne niekiedy mogą opiewać na bardzo wysokie kwoty, dlatego często stanowią ogromną pomoc w rozwoju działalności. Ich uzyskanie nie jest jednak łatwe – wymaga szczegółowej znajomości obowiązujących procedur oraz wiedzy dotyczącej istniejących programów. Co więcej, konieczne jest wówczas dokładne wypełnienie wniosku. Odpowiadamy, jak go pisać oraz w jaki sposób należy się rozliczać z dotacji unijnych.

Rodzaje dotacji unijnych

O dotacje unijne mogą się ubiegać właściciele mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. Do wyboru mają oni rozmaite programy regionalne i inne, które za pomocą środków unijnych pomagają w rozwoju firmy. Aby jednak je otrzymać, należy spełnić wszystkie warunki i wybrać program, który będzie najlepiej pasował do danej działalności. Dotacje mogą być przyznane na rzecz:

  • rozpoczęcia działalności gospodarczej,
  • innowacji firm,
  • informatyzacji biznesu (Program Polska Cyfrowa),
  • rozwiązań ekologicznych,
  • działalności za granicą,
  • dofinansowania szkoleń.

Jak przygotować wniosek o dotacje unijne?

Wniosek o dotacje unijne powinien być przygotowany ze szczególną starannością. Warto współpracować w tym zakresie z biurem księgowym, takim jak Duet, które pomoże Ci w wypełnieniu wszystkich niezbędnych dokumentów. Tworząc wniosek unijny, powinieneś pamiętać o zaplanowaniu racjonalnych ram czasowych projektu oraz oszacowaniu kosztów, biorąc pod uwagę ceny rynkowe.

Podczas realizacji projektu zadbaj o przejrzystość wydatków. Odpowiednio przygotowywana dokumentacja finansowa zwiększy Twoje szanse na skuteczną realizację projektu. Ponadto powinieneś wywiązywać się z określonych terminów. W przypadku, gdy jakiś etap prac się opóźni, jak najszybciej wnioskuj o jego przesunięcie.

Jak rozliczać dotacje unijne?

Środki finansowe otrzymane od Unii należy w bardzo szczegółowy sposób rozliczać. Przede wszystkim musisz mieć osobne konto bankowe, na które zostanie wpłacona zaliczka i które będzie wykorzystywane wyłącznie do realizacji projektu. Co więcej, bardzo istotne jest tworzenie i przechowywanie wszelkiej dokumentacji finansowej, dowodów płatności i faktur, dlatego warto korzystać z usługi księgowości dla firm. Po zakończeniu projektu wszystko jest bowiem dokładnie rozliczane i kontrolowane. W przypadku pojawienia się pewnych nieścisłości możesz zostać zobowiązany do zwrotu należności.