pexels pixabay 209251 3

Do czego służą łańcuchy rolkowe?

Elementy takie jak taśmy, łańcuchy czy pasy stanowią często spotykane składowe różnego rodzaju napędów czy urządzeń złożonych. Pozwalają odpowiednio przenieść siłę włożoną przez użytkownika i zapewnić wyższą wydajność urządzenia. Można z nich korzystać przez długi czas bez straty właściwości, jeśli zostaną dobrze dobrane. 

Łańcuchy rolkowe – kiedy się z nich korzysta?

Tego typu łańcuchy używane są ogólnie w różnego rodzaju napędach. Można spotkać odmiany pasujące do napędu, np. łańcuchy rolkowe jedno- lub dwurzędowe. Są też inne, jak chociażby łańcuch wyposażony w gumowe nakładki. Wybór typu ma związek z rodzajem napędu. Musi być jak najlepiej dopasowany, żeby właściwie działał. 

Konstrukcja rolkowa takiego łańcucha wpływa na jego wytrzymałość i trwałość. W porównaniu do innych podobnych rozwiązań jest w rzeczywistości mniej podatny na uszkodzenia mechaniczne związane z przyłożeniem zbyt dużej siły. Łańcuchy napędowe nie powinny ulegać przypadkowym awariom, bo może to skutkować zepsuciem całego urządzenia.

Dlaczego warto wybrać łańcuchy rolkowe?

Tego typu elementy konstrukcyjne są z powodzeniem używane od lat, ale stają się coraz lepsze dzięki stosowaniu wysokiej jakości materiałów i nowoczesnych udogodnień. Podobnie jak wzmocnione taśmy transportowe mogą radzić sobie z dużymi obciążeniami i ciągłą pracą napędu, do którego będą doposażone. 

Łańcuchy napędowe to element, który podczas pracy jest stale narażony na różne oddziaływania. Wpływ na jego kondycję mają też czynniki zewnętrzne, np. wilgoć, wysoka czy niska temperatura. Poza wzmocnieniami takimi jak rolki lub puste sworznie łańcuch musi cechować konstrukcja ułatwiająca regularną konserwację.

Koła napędowe i inne elementy napędu

Napęd wyposażony w łańcuchy rolkowe jest bezpieczny dla całego urządzenia. Obecne koła napędowe są dzięki nim odciążane, nie trzeba ich tak często wymieniać. Obracająca się rolka podnosi wytrzymałość i elastyczność tej najbardziej obciążanej części napędu. Dzięki regularnej konserwacji można ten czas jeszcze zwiększyć. 

Podsumowując, łańcuch rolkowy jest jednym z możliwych rozwiązań dla przemysłu. Cechuje go wysoka wydajność i wytrzymałość.