Na temat podrobów panuje błędna opinia, że zaliczają się one do kategorii niezdrowych wyrobów. W rzeczywistości posiadają jednak bardzo wiele właściwości prozdrowotnych. Są doskonałym źródłem białka, witamin oraz składników mineralnych. Jakie dokładnie produkty zaliczamy do podrobów i dlaczego warto je spożywać? Odpowiedzi znaleźć można w poniższym artykule.
Czym są podroby?
Mianem podrobów określamy jadalne narządy wewnętrzne zwierząt. Wśród nich wymienić warto m.in. wątrobę, jelita, żołądki czy płuca. Do grupy tej często zaliczane są także inne części ciała zwierząt jak np. uszy, głowy czy ogony. Podroby najczęściej przyrządzane są z takich zwierząt jak świnie, kaczki, kury lub krowy. Są one wykorzystywane w wielu kuchniach świata i przyrządzane na różne sposoby.
Jednym z najpopularniejszych dań przyrządzanym z podrobów, które znaleźć możemy na polskich stołach jest wątróbka. Najczęściej jest ona pozyskiwana z drobiu, krów lub świń. Innym popularnym w Polsce posiłkiem są flaki. Są one uzyskiwane z wewnętrznej warstwy mięśniowej żołądków wołowych. Różne rodzaje gotowych podrobów znaleźć można wyszukując w Google frazę podroby w Warszawie.
Podroby – właściwości zdrowotne
Na temat podrobów panuje błędne przekonanie, że zaliczają się one do niezdrowych produktów. W rzeczywistości jest wprost przeciwnie. Podroby są źródłem witamin, białka, a także składników mineralnych. Oczywiście poszczególne wartości odżywcze uzależnione są od ich rodzaju. Za najbardziej wartościowe uznaje się mózg, wątrobę, ozory oraz nerki. To jednak nie koniec właściwości prozdrowotnych podrobów.
Są one doskonałym źródłem witamin: A, B12, B2 oraz niacyny. Witamina A wpływa pozytywnie na wzrok oraz łagodzi stany zapalne. Witaminy z grupy B wspomagają działanie układu nerwowego, natomiast niacyna odpowiada za obniżenie poziomu cholesterolu. Osoby zainteresowane nabycie najwyższej jakości podrobów oraz innych rodzajów mięs zachęcamy do sprawdzenia w wyszukiwarce frazy wędzonki w Warszawie.