pexels atbo 245208

Czym wyróżniają się dywany dobrej jakości?

Dywan stanowi idealne uzupełnienie aranżacji każdego wnętrza i może nadawać mu określonego charakteru. Z tego powodu inwestorzy wykorzystują go, urządzając zarówno salony, sypialnie, pokoje dziecięce, jak i biura, a także inne wnętrza. Żeby jednak element ten przez jak najdłuższy czas przepięknie się prezentował i stanowił funkcjonalny dodatek, warto postawić na dywany dobrej jakości. Czym się one wyróżniają? Podpowiadamy. 

Dywany dobrej jakości — materiał

Dywany dobrej jakości mogą być wykonane z różnych materiałów. Największą popularnością jednak cieszą się modele z wełny owczej. Charakteryzują się one zdecydowanie najwyższą jakością wykonania i dużym komfortem użytkowania. Wełna jest przyjemna w dotyku i miękka, a jednocześnie sprężysta i wytrzymała, co czyni ją idealnym materiałem wykorzystywanym do produkcji dywanów. Nie ulega odkształceniom, skutecznie chroni przed chłodem i pozwala prawidłowo regulować poziom wilgotności we wnętrzu. W zależności od regionu produkcji do wytwarzania dywanów wykorzystuje się również wełnę kozią, sierść wielbłąda, a czasami bawełnę i jedwab. Wszystkie te materiały wyróżniają się doskonałą jakością.

Dywany dobrej jakości — sposób tkania i wysokość runa

Inwestorzy, którzy wybierają produkty takie jak farba lateksowa do ścian i sufitów, bardzo często w tym samym sklepie szukają również dywanów do remontowanego wnętrza. Decydując się na konkretny model, warto sugerować się nie tylko materiałem, z którego jest on wykonany, ale również zwrócić uwagę na sposób jego tkania, a także typ runa. Wyróżnia się dywany tradycyjne — gładkie oraz shaggy, w których długość runa wynosi od 2 do 10 cm i wersje pętelkowe.

Wybór konkretnej wersji powinien być uzależniony od przeznaczenia dywanu. W przypadku salonu warto postawić na modele shaggy. Jeżeli jednak chcemy ten element wykorzystać do dekoracji na przykład przedpokoju, lepiej postawić na bezrunowe, twarde, szorstkie maty, które choć nie są przyjemne w dotyku, to znacznie łatwiej można je wyczyścić, co w tym pomieszczeniu jest dość istotne.