pexels tima miroshnichenko 5355897

Zdjęcie stawów skroniowo-żuchwowych – jakie choroby pozwala rozpoznać?

Zdjęcie stawów skroniowo-żuchwowych pozwala na zaobserwowanie, zdiagnozowanie oraz późniejszą eliminację wielu jednostek chorobowych. O czym w tym kontekście warto jest wspomnieć?

Zdjęcie stawów skroniowo-żuchwowych – kiedy konieczne jest wykonanie tego badania?

Obecne zaawansowanie medycyny jest naprawdę czymś godnym podziwu. Nie jesteśmy oczywiście rzecz jasna powiedzieć, że wszystkie zagadki zostały już rozwiązane, ale powiedzmy sobie szczerze – czy jeszcze 100 lat temu ludzie marzyli o tym, by z taką dokładnością, szybkością i bezpieczeństwem móc zobaczyć, co kryje się wewnątrz naszego ciała? Jest to możliwe między innymi dzięki rozwoju technologii rentgenowskiej, a świetnym przykładem jest tutaj takie badanie, jak zdjęcie stawów skroniowo-żuchwowych. Z pomocą takiego zabiegu możemy namierzyć i zdiagnozować wiele jednostek chorobowych w obrębie tego stawu. Co sprawdza się takim badaniem? Lista jest długa – zwichnięcie żuchwy, urazy główki stawowej czy wyrostków, zmiany reumatyczne, a nawet ewentualne występowanie nowotworów. To właśnie dlatego to badanie jest aż tak ważne.

Jak wygląda wykonywanie zdjęcia stawów skroniowo-żuchwowych?

Zdjęcie stawów skroniowo-żuchwowych jest wykonywane w taki sam sposób, jak zdjęcia zębów w Poznaniu. Wykorzystuje się tutaj bowiem tak zwane panoramiczne zdjęcie RTG, które jest w stanie pokazać nie tylko zęby oraz jamę ustną, ale również żuchwę, szczękę czy właśnie wspomniane i omawiane dzisiaj stawy. Jest to badanie będące jedną z podstaw obecnej stomatologii i trwa naprawdę krótko – od kilku do kilkunastu sekund. Oczywiście jest bezinwazyjne i bezbolesne.

Zdjęcie stawów skroniowo-żuchwowych – gdzie znaleźć gabinety, które będą w stanie je wykonać?

Mimo że, tak jak wspomnieliśmy, badanie mające na celu ocenić stan stawów skroniowo-żuchwowych jest bardzo istotne w dzisiejszej stomatologii, nie wszystkie gabinety oferują jednak do tego warunki. To właśnie dlatego warto poszukać klinik, które posiadają odpowiednie maszyny RTG.