dodatki krawieckie

Nity odzieżowe – jakie mają zastosowanie?

Nity to elementy odzieżowe, które coraz chętniej wykorzystywane są przez projektantów w różnego rodzaju kreacjach. Pierwotnie oglądać je mogliśmy głównie jako dodatek do ubrań skórzanych i jeansowych. Dziś stanowią także dekorację nieoczywistych kompozycji codziennych. Czym są i gdzie je możemy wykorzystać? Podpowiadamy.

Nity odzieżowe – czym są?

Nity odzieżowe są to dodatki krawieckie, które pełnią funkcje estetyczno-praktyczne. Ich podstawowym zadaniem jest połączenie ze sobą co najmniej dwóch elementów krawieckich. Pełnią także funkcję wzmocnienia dla szwów. Nie bez znaczenia jest także by odpowiednio komponowały się one z rodzajem odzieży, w której zostały użyte. Najczęściej są skonstruowane z różnego rodzaju metali nierdzewnych oraz zabezpieczenia pod postacią powłoki galwanicznej.

Jak wyglądają? Po zamontowaniu całego elementu na zewnątrz widoczna jest jedynie lekko wypukła powierzchnia zakuwki. Najczęściej tego rodzaju rozwiązania stosowane są w ubraniach skórzanych i jeansowych, które posiadają bardziej sztywną strukturę. Często odnaleźć je także możemy jako element dekoracyjny w różnego rodzaju rękodziełach. Specyficznym rodzajem nitów są tzw. ćwieki wykorzystywane do ozdabiania torebek lub pasków.

Nity odzieżowe – jakie mają zastosowanie?

W krawiectwie istnieją właściwie nieograniczone możliwości wykorzystania nitów. Coraz śmielej używane są one w różnych rodzajach kompozycji, w tym także ubraniach codziennych. Możemy się z nimi również spotkać w formie dodatków do butów, pasków lub torebek. Nitami chętnie ozdabiane są także kurtki i płaszcze, a ostatnio także sukienki i spódnice. Należy śmiało powiedzieć, że stają się one uniwersalnym dodatkiem do każdego rodzaju odzieży.

Nity komponują się znakomicie także z innymi dodatkami do ubrań. Współcześni projektanci oferują coraz to bardziej śmiałe kompozycje łączące ze sobą nity, a także wszelkiego rodzaju guziki, zatrzaski, zawieszki, koronki i gipiury. Pomimo pozornej sprzeczności kreacje te potrafią prezentować się naprawdę zjawiskowo.