ubezpieczenie auta

Ubezpieczenia w Warszawie dla posiadaczy samochodów osobowych – o czym warto pamiętać?

Posiadanie własnych czterech kółek to nie tylko wygodne rozwiązanie, dzięki któremu można w krótkim czasie dojechać nawet do odległego celu. Fakt posiadania auta oznacza także konieczność spełnienia licznych wymogów, w tym między innymi w zakresie ubezpieczenia OC oraz AC. Jak wybrać ubezpieczenia OC/AC w Warszawie? Jeśli chcesz poznać odpowiedź na to oraz wiele innych pytań, koniecznie przeczytaj poniższy tekst.

Ubezpieczenie OC – informacje podstawowe na temat obowiązkowej polisy dla kierowców

Ubezpieczenie OC (w Warszawie, Krakowie czy jakiejkolwiek innej miejscowości w Polsce), czyli ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, to rozwiązanie obligatoryjne dla każdego kierowcy. Dzięki posiadaniu tego typu ubezpieczenia kierowca zyskuje ochronę finansową w przypadku wyrządzenia szkody na drodze.

Ubezpieczenie typu OC odnosi się przede wszystkim do szkody majątkowej, czyli uszkodzenia na przykład innego pojazdu uczestniczącego w kolizji/ wypadku lub pozostałych rodzajów mienia (budynki, obiekty gospodarcze, maszyny itd.). Oprócz tego polisa OC pozwala na uzyskanie rekompensaty w przypadku spowodowaniu uszczerbku na zdrowiu lub śmierci innego uczestnika drogi.

Dobrowolne ubezpieczenie AC – co może dzięki niemu zyskać kierowca?

Ubezpieczenie AC (tzw. ubezpieczenie typu Autocasco) to dobrowolna polisa, która chroni przed skutkami finansowymi kradzieży pojazdu, jego uszkodzenia itd. W zależności od danego produktu ubezpieczeniowego polisa AC może chronić także przed skutkami warunków atmosferycznych oraz kataklizmów (zaliczają się do nich przede wszystkim: silne burze, huragany, powodzie, osuwanie się ziemi, grad, lawiny), pożaru, uszkodzenia przez zwierzęta itd.

Ubezpieczenia OC/AC w Warszawie – czym kierować się podczas wyboru ubezpieczyciela?

Wybór ubezpieczenia w Warszawie, zarówno w przypadku obowiązkowej polisy OC, jak i dobrowolnego ubezpieczenia AC, nie należy do najprostszych zadań. Wbrew pozorom, sytuacji nie ułatwia fakt, że obecnie na rynku usług ubezpieczeniowych dla posiadaczy samochodów osobowych znajduje się wiele podmiotów oferujących tego typu produkty finansowe. Przed podjęciem ostatecznej decyzji w tym zakresie należy rzetelnie przeanalizować takie aspekty jak między innymi:

  • zakres działania polisy ubezpieczeniowej. Szczegółową listę zdarzeń, w przypadku których poszkodowany ma prawo do rekompensaty ze strony ubezpieczyciela, znajduje się w umowie ubezpieczeniowej określanej jako tzw. OWU – Ogólne Warunki Ubezpieczenia. Uważna analiza zakresu polisy jest niezbędna. Odpowiedni wybór w tym obszarze zmniejsza ryzyko tego, że kierowca zostanie niemile zaskoczony widząc, że wykupione przez niego ubezpieczenie nie pokrywa danej szkody;
  • wysokość odszkodowania należnego w przypadku zdarzenia określonego w umowie ubezpieczeniowej. Oczywiście, należy mieć na uwadze, że wyższej sumie ubezpieczeniowej towarzyszą wyższe składki z tytułu posiadania polisy;
  • relacja odszkodowania do kosztów własnych. Wysokość sumy ubezpieczeniowej to czynnik ważny, ale nie jedyny. Podczas analizy poszczególnych ofert w zakresie ubezpieczenia OC/AC należy także sprawdzić, jaka jest przewidziana w umowie część do pokrycia przez ubezpieczonego ze środków własnych. W umowach ubezpieczeniowych udział własny posiadacza auta jest określony w sposób procentowy (tj. jako procent w stosunku do wypłaconej przez ubezpieczyciela rekompensaty) lub ilościowy (w takim wariancie kierowca musi pokryć z własnej kieszeni).