Skandynawski styl

Skandynawski projekt wnętrz

Minimalistyczny styl może się pojawiać i znikać, ale istnieje powtarzający się element czystego designu, który nigdy nie wyjdzie z mody. W skandynawskim wnętrzu zastosowano połączenie faktur, kontrastów i delikatnych odcieni, aby eleganckie, nowoczesne meble były ciepłe i zachęcające. To nie lada wyczyn, że możesz zachować powściągliwość w swoich wyborach dekoracyjnych, jednocześnie zachowując przytulność w przestrzeni.

Skandynawski projekt wnętrz

Nic dziwnego, że ten styl jest tak popularny: mówi zarówno o naszych schludnych tendencjach, jak i o naszym pragnieniu życia w przytulnych i wygodnych warunkach. Chcesz uzyskać efekt, z którego kraje nordyckie są tak dobrze znane? Zwróć uwagę na piękne, warstwowe przestrzenie.

Skandynawski wystrój wnętrz znany jest z minimalistycznych palet kolorów, przytulnych akcentów i uderzających nowoczesnych mebli. Projekty często bawią się naturalnym światłem – co jest gorącym towarem w krajach skandynawskich.

Duże kontrasty to znak rozpoznawczy skandynawskiego wystroju wnętrz. W tej całkowicie białej jadalni surowe czarne rzeźbione meble pomagają stworzyć dramatyczne, efektowne wrażenie. Nowoczesne meble kontrastują również z ozdobnymi detalami architektonicznymi, które są powszechne w zabytkowych budynkach w północnej Europie. Nawet w nowo budowanych współczesnych przestrzeniach modne meble są kluczowe: stoły tulipanowe i krzesła łabędzie są rozgrzewane przez akcenty z jasnego drewna i skóry w odcieniu koniaku. Rzeźbione gałęzie pomagają również sprawić, że przestrzeń wydaje się bardziej organiczna.

Kolorową sztukę rzadko spotyka się we wnętrzach skandynawskich, ale kiedy już się pojawia, to najczęściej są to grafiki, na przykład serie wydruków o roślinnej tematyce. W jadalni meble często zachowują prostotę: krzesła z połowy wieku i bufet w postaci wyspy. Świece są znakiem rozpoznawczym stylu hygge i często występują w prostych mosiężnych świecznikach.

Mówiąc o hygge, Duńczycy starają się uwzględnić tę filozofię we wszystkich aspektach swojego wystroju: uczynić ją tak przytulną i wygodną, jak to możliwe. W tej małej przestrzeni niepościelone łóżko jest dociskane do okna i zajmuje całą przestrzeń. Zasłony oddzielają przestrzeń do spania, dodatkowo zwiększając przytulność.

Skandynawski design znany jest z minimalistycznego stylu, który wciąż sprawia wrażenie przytulnego. Na przykład salon może być wyposażony jest w proste meble i stonowane szare odcienie, które z łatwością mogą robić wrażenie zimna i odpychania. Ale dzięki efektownej fotografii i przytulnej mieszance tekstur, takich jak kożuch i dywan kilim, wydaje się przyjemny i zapraszający.

Wiadomo, że skandynawskie domy mają kominki w rogu pokoju – nie na środku ściany. Tak więc układy siedzeń są często odpowiednio zaprojektowane. Mniejsze krzesła akcentujące znajdują się bliżej kominka, podczas gdy sofy zazwyczaj zakotwiczają środek pokoju, pozostawiając za sobą przestrzeń do chodzenia.

Ciepłe odcienie drewna i odcienie sepii są popularne w skandynawskim wystroju wnętrz, ponieważ sprawiają, że pomieszczenie wydaje się słoneczne i jasne bez użycia przytłaczających jasnych kolorów. W sypialni odcienie bieli, sepia i odcienie drewna współpracują ze sobą, tworząc przytulną, stonowaną przestrzeń.

Szwedzi i Duńczycy potrafią układać pościel w najbardziej przyjazny sposób. Często obejmuje to lnianych prześcieradeł, wełnianych koców i niewielką kolekcję poduszek akcentujących, często w stonowanych odcieniach. Ikoniczne oświetlenie jest również powszechne w skandynawskich sypialniach – często za pomocą oprawy sufitowej i lampki nocnej nadaje nowoczesnego charakteru.

Kiedy kolor jest używany we wnętrzach skandynawskich, często występuje w małych rozbłyskach lub jasnych odcieniach – prawie w stylu galerii. Na przykład w jasnym i jasnym salonie neutralna podstawa ożywa dzięki dywanikom i rzutom w odcieniach niebieskiego i fioletu, a różnorodne dzieła sztuki zapewniają ostry wybuch kolorów.

Choć kierują się bardziej w stronę nowoczesności, skandynawskie wnętrza często zawierają mieszankę okresów i stylów, dzięki czemu przestrzeń wydaje się warstwowa i przytulna.