Loft we wnętrzach

Jak zastosować styl loftu w standardowych mieszkaniach?

Styl loftu lub przemysłowy pojawił się z powodu wtórnego wykorzystania budynków przemysłowych (fabryk, warsztatów) w Nowym Jorku. Z czasem popularność tego stylu osiągnęła punkt kulminacyjny, a dziś wielu właścicieli prywatnych domów i mieszkań chce zaprojektować je w duchu opuszczonych budynków.

Jeśli od dawna jesteś fanem stylu loftu i starasz się odtworzyć jego cechy w swoim mieszkaniu, bądź ostrożny, ponieważ ten kierunek jest dość skomplikowany i niejednoznaczny. Prawdopodobnie twoje aktualne mieszkanie jest dalekie od wyglądu mieszkania przemysłowego. W związku z tym zalecamy używanie tylko niektórych charakterystycznych cech stylu loftu w procesie przeobrażania wnętrza mieszkania.

Oryginalny Loft

W prawdziwych budynkach manufakturowych z przełomu XIX i XX wieku, można zauważyć główną, bardzo znaczącą cechę: przestrzeń w nich jest bardzo duża, a pokoje są w jakiś sposób ze sobą połączone. Ponadto strych wyróżnia się wysokimi sufitami, przestrzeń jest prawie zawsze dwupoziomowa, ze schodami prowadzącymi na antresolę lub pełne drugie piętro.

Po pierwsze, mieszkanie powinno wyglądać na przestronne, a nie jest to łatwe w standardowych apartamentach z jedną i dwiema sypialniami. A jednak możesz częściowo lub całkowicie zburzyć niektóre nienośne ściany lub rozszerzyć drzwi, aby połączyć kuchnię z salonem, salon z sypialnią i tak dalej. Połączenie ze sobą pokoi sprawi, że mieszkanie otrzyma więcej światła dziennego i będzie ono wydawać się wyższe i bardziej przestronne.

Zwiększamy okna

Okna, które zajmują większość powierzchni ściany, są również znakiem rozpoznawczym stylu loftu. Warto zauważyć, że ramy okienne były często wykonane z drewna lub metalu, a szyba dzielona na kilka części. Jeśli salon ma dwa małe okna, zaleca się połączenie ich w jedno, rozszerzając otwór okna do akceptowalnego maksimum. Ten styl nie nakazuje zasłonić okien. Maksymalne, co możesz zrobić, to powiesić półprzezroczyste funkcjonalne zasłony lub zainstalować rolety.

Używamy charakterystycznych materiałów

Oryginalny styl loftu to pokój pozbawiony ozdobników i patosu. Nagie betonowe ściany z widoczną cegłą, komunikacją metalowej wentylacji wzdłuż ścian i sufitów, a także z grubszymi drewnianymi deskami na podłodze.

W nowoczesnym mieszkaniu przy wyborze materiałów należy być wyjątkowo ostrożnym. Na przykład połóż podłogę w kuchni za pomocą dużych matowych płytek, a w salonie ułóż parkiet z desek. Niektóre fragmenty ścian można pozostawić nietknięte (beton), inne można wyłożyć płytkami z cegły. Zastosowanie dekoracyjnych paneli metalowych do ścian, sufitów i wykończenia drzwi jest mile widziane.

Gama kolorów

Kolorystyka mieszkania w stylu loftu jest raczej neutralna: szary, piasek, czarny, biały, niebieski, drewno, czerwony. Utrzymany w takich barwach wystrój jest oczywiście podyktowany odcieniami materiałów użytych podczas budowy budynku i jego okładziny wewnętrznej. Powyższe kolory mogą być doskonałą bazą do stworzenia stylowego wnętrza, a akcenty pomogą urozmaicić paletę.

Na przykład na tle beżowo-szarej podłogi dywan z terakoty lub kobaltu będzie wyglądał jak kolorowe miejsce; neutralne białe, szare lub drewniane ściany zrównoważą meble w kolorze głębokiego wina, czekolady lub jasnoniebieskiego.

Wentylacja jako część wnętrza

Jeśli posiadasz we wnętrzu widoczne rury, metalowy sufit i elementy konstrukcyjne budynku nie zakrywaj ich, staną się wyraźną i bardzo charakterystyczną zaletą.

W niektórych przypadkach w mieszkaniach zastosowano okablowanie z dekoracyjnym plecionym kablem, opuszczonym i zamocowanym na powierzchni ścian, co może również sugerować styl loftu.

Dekorujemy niestandardowo

Styl nie akceptuje ekscesów, w tym nadmiernego użycia przedmiotów dekoracyjnych i przedmiotów. Najczęściej ściany pomieszczeń przemysłowych są ozdobione dużymi plakatami i reprodukcjami w stylu pop-artu, a także można użyć części wyposażenia technicznego i transportu (na przykład kierownica, rama do żyrandola lub podstawy stolika kawowego ze szklanym blatem).

Atmosfera strychu w mieszkaniu będzie możliwa między innymi dzięki wykorzystaniu ikonicznych elementów wyposażenia wnętrz, często tworzonych na podstawie innych przedmiotów. Na przykład na krześle w pobliżu baru możesz użyć siedzenia rowerowego, zbudować komodę z walizek, a wazony z powodzeniem zastąpią szklane butelki o różnych rozmiarach pokryte farbą akrylową.