logo

Ochrona logo – o czym mowa w praktyce?

Praktycznie każda firma posiada swój logotyp, który jest pewnego rodzaju jej znakiem rozpoznawczym i sprawia, iż każdy wie z jaką marką ma do czynienia. Taki logotyp powinien być jednak odpowiednio chroniony dlatego warto zainteresować się ochroną logo. Kto może w niej pomóc i na czym polega?

Gdzie szukać firmy od ochrony logo?

Jeśli chcesz znaleźć dobrą firmę, w której ofercie znajduje się między innymi taka usługa jak ochrona logo w Rzeszowie to warto poszukać odpowiedniej kancelarii prawno-patentowej. Tego można z kolei dokonać z pomocą internetu. Tam odnajdziesz wiele różnych kancelarii, które specjalizują się właśnie w ochronie własności intelektualnej i przemysłowej, do której należy między innymi firmowy logotyp.

Jednym ze sposobów na chronienie firmowego logo są unijne znaki towarowe. Właśnie jako taki znak można zarejestrować swoje logo. Aby jednak dane logo mogło być używane tylko przez ciebie na terenie całej Unii Europejskiej, na co pozwalają unijne znaki towarowe to musisz udowodnić, że działasz na terenie większości Europy.

W jaki sposób można chronić swoje logo?

Firmowe logotypy nierzadko mogą podlegać prawu autorskiemu. Nie ma co jednak liczyć na to, że zawsze tak będzie. Aby nasze logo było chronione przez prawo autorskie, to sędzia musi uznać, iż jest ono utworem, a do tego, że jest ono wystarczająco oryginalne. Dlatego lepiej postarać się na to, by uzyskać nieco większą ochronę swojego logotypu.

Najsilniejszy sposób ochrony firmowego logotypu to oczywiście zarejestrowanie go jako znaku towarowego. Wyróżnia się znaki towarowe krajowe, które dotyczą naszego kraju, znaki towarowe regionalne, które dotyczą na przykład Unii Europejskiej, a także międzynarodowe, które są uznawane przez Biuro Światowej Organizacji Własności Intelektualnej. Właśnie znaki towarowe są najbardziej skuteczną metodą ochrony. Nie jest to jednak sposób darmowy. Mimo wszystko chroni Ciebie zawsze i nie musisz martwić się na przykład o interpretację sędziego.