pexels taryn elliott 3889818

Klub malucha – czym się zajmuje?

Rodzice maluszków w pewnym momencie stają przed poważnym dylematem – czy posłać dziecko do żłobka, czy lepszą alternatywą będzie wynajęcie niani. Chcąc podjąć pracę etatową, opieka nad dziecka staje się bardzo istotna kwestią, a wybór placówki to trudne zadanie. Chcąc sprawdzić, jak nasza pociecha odnajdzie się wśród rówieśników, można zdecydować się na klub malucha. Jakie są jego zalety?

Klub malucha – czym się zajmuje?

Jak sama nazwa wskazuje, klub malucha jest miejscem przeznaczonym dla dzieci. Na zajęcia mogą uczęszczać dzieci po ukończeniu 12. miesiąca życia do maksymalnie trzech lat. Klub malucha w  Łodzi świadczy usługę opieki nad dziećmi przed 5 godzin dziennie. Rodzice nie mogą wydłużyć tego czasu. Co ważne, w klubie nie ma obowiązku serwowania dzieciom posiłków. W klubiku dzieci mogą skorzystać z zajęć muzycznych, ruchowych, artystycznych. W trakcie pobytu dziecka w placówce, jest miejsce na zabawy na świeżym powietrzu, a także drzemkę, jeśli takowej maluch potrzebuje. Opiekę nad maluchami sprawują nauczyciele wychowania przedszkolnego. Jeden opiekun może mieć pod swoją opieką ósemkę dzieci. W klubach malucha, które są często placówkami bardziej kameralnymi, dzieci rzadko dzielone są grupy pod względem wieku. W klubie malucha rodzice mogą uczestniczyć w zajęciach razem ze swoimi pociechami. Dzięki temu mogą sprawdzić, jak funkcjonuje dane miejsce.

Żłobek czy klub malucha – co lepsze dla dzieci?

Rodzice, zwłaszcza mamy, wracając na rynek pracy, chcą by ich dzieci znalazły się pod dobrą opieką. Wiele osób decyduje się na zatrudnienie niani. Jednak zdecydowana większość skłania się do wyboru żłobka. Jeśli praca na to pozwala, można zdecydować się na klub malucha. To dobra alternatywa dla żłobka, która przyzwyczaja malucha do rozłąki z rodzicem, a jednocześnie daje rodzicowi kilka godzin na podjęcie pracy.

Dokonując wyboru pomiędzy żłobkiem a klubem malucha, rodzice powinni przede wszystkim myśleć o zadowoleniu swojej pociechy. Dziecko musi się czuć w placówce bezpiecznie i swobodnie. Duże znaczenie ma tu kadra, który musi mieć dobry kontakt z dziećmi.