zielone dachy

Jakie rośliny wybrać na dach zielony?

Nowoczesne dachy zielone zachwycają swoją estetyką i funkcjonalnością. Można je zaprojektować i wykonać w taki sposób, aby zapewniały długotrwały efekt, oczyszczały powietrze, miały bardzo pozytywny wpływ na środowisko. Niewątpliwym plusem dachów zielonych jest to, że można na nich uprawiać różnego typu rośliny, zarówno krajowe, jak również bardziej wymagające, dekoracyjne.

Dach zielony. Jakie rośliny warto na nim posadzić?

Dach zielony to idealne rozwiązanie dla obiektów, które mają wyglądać inaczej oraz być bardziej ekologiczne. Choć zaprojektowanie i wykonanie takiego dachu wiąże się z przeznaczeniem większych nakładów finansowych, trzeba potraktować to, jako inwestycję, która na przykład poprawi jakość powietrza.

Możemy otrzymać dach, który będzie dokładnie taki, jaki chcemy, wykorzystać różnorodną roślinność. Na dachu zielonym możemy posadzić między innymi:

  • macierzanki,
  • smagliczki,
  • kostrzewy,
  • rozchodniki,
  • mech,
  • lawendy,
  • rojniki.

Z powodzeniem można również zastosować różnego rodzaju trawy ozdobne. Liczą się różnorodność, ciekawa kolorystyka. Warto wybrać takie rośliny, które mają różne terminy kwitnienia, gdyż to przełoży się na większą estetykę dachu.

Producent materiałów hydroizolacyjnych. Jakie ma znaczenie?

Dach zielony musi być przede wszystkim dachem ciepłym i dobrze izolowanym przed wodą. Producent materiałów hydroizolacyjnych będzie odpowiadał za to, aby dostarczyć takie materiały, które stworzą kompleksową izolację przeciwwodną.

Rola hydroizolacji jest kluczowa. Ta warstwa odpowiada bowiem za skuteczną ochronę przed przedostawaniem się wody przez poszczególne przegrody obiektu. Przeciekająca woda może doprowadzić do kruszenia betonu, osłabienia stropu, rozwoju pleśni i grzybów, jak również do korozji elementów stalowych.

Dach zielony jest dachem ciężkim, dlatego stabilność stropu ma duży wpływ również na bezpieczeństwo osób, które w budynkach się znajdują. Wybierając doświadczonego producenta, mamy pewność, że dostarczy odpowiednie materiały.