dalmierz

Do czego służy dalmierz i jakie są jego rodzaje?

Dalmierz to urządzenie niezwykle przydatne do prowadzenia pomiarów za pomocą wiązki laserowej lub fal dźwiękowych. Dzięki np. dalmierzom laserowym można zaoszczędzić czas, który potrzebny byłby do wykonania pomiaru ręcznego.

Dalmierze laserowe i nie tylko – zastosowanie

Dalmierz Bosch Professional to urządzenie, które pozwala zmierzyć dany odcinek i nie wymaga przejścia czy przemieszczenia się w danej odległości. To niezwykle przydatne wyposażenie na placu budowy zarówno do pomiarów zewnętrznych, jak i wewnętrznych.

Dzięki zastosowanej technologi dalmierz jest bezinwazyjny, a pomiary są dokonywane na podstawie kilku różnych metod. Odcinek może zostać zmierzony przez pomiar czasu, jaki zajmuje impulsowi elektromagnetycznemu lub dźwiękowemu przebycie założonej drogi.

Jedyny warunek jego działania to powierzchnia, od której musi odbyć się wiązka, aby odległość została zmierzona. Wykonywane przez dalmierz pomiary są stosunkowo precyzyjne (producenci zapewnia błąd na poziomie 1 mm), jednak w wielu przypadkach wszelkie błędy pomiarowe są niedopuszczalne.

W takich okolicznościach ratunkiem będzie łata niwelacyjna Bosch, dzięki której uda się wyrównać wszelkie, nawet milimetrowe niedociągnięcia.

Dalmierze laserowe i z pomiarem kąta

Na rynku można wyróżnić kilka rodzajów dalmierzy, które różnią się metodą dokonywania pomiarów. Dalmierz laserowy to urządzenie, które podaje wyniki za pomocą długości wyprowadzonej z automatu wiązki laserowej. Wypuszcza impuls elektromagnetyczny, który dosięga obiektu, odbija się od niego i wraca do przyrządu.

Jest to najpopularniejszy rodzaj dalmierza stosowany w budownictwie. W innych dyscyplinach wyróżnia się także dalmierze optyczne i elektromagnetyczne. Ciekawym urządzeniem jest także dalmierz z pomiarem kąta lub z czujnikiem nachylenia powierzchni. Miernik pozwala określić pion, poziom i kąt odchylenia przestrzeni.