Darowizna mieszkania przed upływem 5 lat

Darowizna mieszkania przed upływem 5 lat – co warto wiedzieć?

W obecnych czasach ceny na rynku nieruchomości nieustannie rosną, a posiadanie swoich własnych czterech ścian, zwłaszcza dla młodych osób, to bez wątpienia duży luksus. To właśnie dlatego coraz więcej osób decyduje się na przepisanie mieszkania na bliską sobie osobę, na przykład na swoje dziecko. Okazuje mu się w ten sposób ogromne wsparcie i zapewnia lepszy start w przyszłość. Oczywiście istnieje kilka sprawdzony sposobów, aby to zrobić, a jednym z najchętniej wybieranych, jest tak zwana darowizna mieszkania. Aby jednak zrobić to w prawidłowy sposób i uniknąć wszelkich niepotrzebnych i dodatkowych kosztów, warto zapoznać się z kilkoma przydatnymi informacjami, dotyczącymi przepisywania mieszkania. Dodatkowo, należy bliżej przyjrzeć się temu, z czym wiąże się darowizna mieszkania przed upływem 5 lat.

Darowizna mieszkania przed upływem 5 lat – przekazywanie i otrzymywanie darowizny

Darowizna mieszkania to bardzo znany i często stosowany sposób przekazywania i otrzymywania nieruchomości. Jednak ze względu na to, że ma on miejsce najczęściej w gronie najbliższych, nie zawsze pamięta się i zdaje sobie sprawę, z tego, że i w tym przypadku należy dopełnić wszystkich potrzebnych formalności. Nie ma znaczenia, czy darowizna dotyczy małżonka, dzieci, wnuków, rodziców, rodzeństwa, dziadków, czy innej zerowej grupy podatkowej. Złożenie formularza o przekazaniu darowizny jest bardzo ważne. Każda darowizna wygląda inaczej, może odbywać się na różnych zasadach i wymagać lub nie wymaga odprowadzenia podatku. Co jest szczególnie widoczne, gdy odbyła się darowizna mieszkania przed upływem 5 lat od jego nabycia.

Na czym polega darowizna mieszkania przed upływem 5 lat?

Podczas przepisywania mieszkania i wszelkich formalności z tym związanych, należy szczególną uwagę poświęcić okresowi czasu równemu właśnie 5 lat. Przepisanie mieszkania w okresie pierwszych pięciu lat od jego otrzymania lub nabycia przez darczyńcę to kwestia, która wymaga szczególnego potraktowania, ponieważ w niektórych aspektach stanowi wyjątek od ustawy. Należy pamiętać, że jedynie odpłatne zbycie nieruchomości wiąże się z odprowadzeniem podatku, natomiast nieodpłatne przekazanie nieruchomości, czyli darowizna mieszkania przed upływem 5 lat nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Sytuacja wygląda jeszcze inaczej, gdy doszło do chęci sprzedaży nieruchomości przez obdarowanego w ciągu pierwszych pięciu lat od jej otrzymania. Musi on pamiętać o zapłaceniu podatku dochodowego i złożeniu deklaracji PIT-39. Można tego jednak uniknąć, gdy obdarowany wykorzysta pieniądze ze sprzedaży na kupno mieszkania, działki, budowę domu, remont lub inne cele mieszkaniowe.