lupiez

Czy można pozbyć się łupieżu?

Nadmierne łuszczenie się naskórka to jeden z najbardziej nieestetycznych problemów człowieka. Mówiąc wprost – nikt nie lubi, jeżeli na skórze pojawia się łupież. Jak się okazuje – jest to problem, który pojawia się u ogromnej części społeczeństwa, co (niestety!) widoczne jest gołym okiem. Jakie są przyczyny powstawania łupieżu? Czy istnieją skuteczne szanse na to, aby się go pozbyć?

Skąd bierze się łupież?

Drożdżaki Malassesia furfur – to one w dużej mierze odpowiedzialne są za nadmierne łuszczenie się naskórka w obrębie skóry głowy. Człowiek nie jest nawet do końca świadom tego, że owe bakterie znajdują się na jego skórze.

Chociaż, coraz większa liczba dermatologów zauważa, iż problemem jest tak naprawdę nieprawidłowa pielęgnacja włosów. W jaki sposób? Poprzez stosowanie nieodpowiednich kosmetyków. Od długiego czasu mówi się o tym, aby zwracać większą uwagę na to, jakie szampony, odżywki stosuje się, aby zbytnio nie obciążać skóry głowy. Jeżeli ktoś o tym zapomina, może spodziewać się białych przebarwień, które będą występować coraz częściej.

Za pojawienie się łupieżu odpowiedzialna jest również przesuszona skóra głowy. Często mają z tym osoby, które noszą długo czapki na głowie (niewykonane z naturalnych materiałów), stosowanie suszarki do włosów w zbyt bliskiej odległości.

Można by jeszcze powiedzieć o tym, że ma się do czynienia z różnymi rodzajami łupieżu. Czas jednak na to, aby zastanowić się nad tym, co na łupież będzie najlepsze? Czy istnieje możliwość pozbycia się go na stałe?

Leczenie łupieżu

W pierwszej kolejności należy zrezygnować ze stosowania m.in. suszarek, ponieważ wzmaga to powstawanie większej ilości łuszczącego się naskórka.

W całości należy pomyśleć o zmianie kosmetyków do pielęgnacji. Co powinno znaleźć się na półce? Z czego należy zrezygnować? Zaczynając od odpowiedzi na drugie pytanie – powinno zminimalizować się ilość kosmetyków do stylizacji. Im będzie ich mniej, tym korzystniej dla skóry głowy. W szczególności, jeżeli ktoś jest na początkowym etapie leczenia.

Należy pomyśleć o tym, aby stosować szampony i kuracje przeciwgrzybicze. Należy przeczytać etykiety, gdzie znajduje się lista składników. Powinien tam znaleźć się przynajmniej:

  • cyklopirox,
  • octopirox,
  • siarczek selenu,
  • ketokonazol,
  • kwas salicylowy.

Zdecydowana większość dobrych szamponów przeciwłupieżowych ma takie składniki w swojej ofercie. Nie można również zapomnieć o tym, aby szampon miał również właściwości łagodzące. Skóra “zaatakowana” składnikami przeciwgrzybicznymi może być nieco w szoku, przyzwyczajona do zupełnie innych produktów. Należy więc działać na kilku frontach, aby jak najmniej ona ucierpiała podczas kuracji leczniczej.

Jeżeli ktoś wygrał walkę z łupieżem, odniósł sukces…chwilowy. Nie można bowiem zapomnieć, że ma on tendencję do nawrotów. Nie warto więc rezygnować ze stosowania szamponu przeciwłupieżowego. Dla zachowania równowagi. powinno się go używać jeden lub dwa razy w miesiącu.