protezy zbowe

Charakterystyka akrylowych protez zębowych

Braki w uzębieniu należy jak najszybciej uzupełnić – nie tylko ze względów estetycznych, ale także zdrowotnych, ponieważ mogą one prowadzić do powikłań w jamie ustnej i nie tylko. Stomatolog może w tym celu zastosować różne uzupełnienia protetyczne. Do najpopularniejszych z nich należą akrylowe protezy zębowe. Czym się charakteryzują oraz jakie są ich zalety i wady?

Czym jest akrylowa proteza zębowa?

Akrylowa proteza zębowa to ruchome uzupełnienie protetyczne, którego zadaniem jest odbudowa zębów pacjenta. Pokrywa swoją powierzchnią wyrostki zębodołowe, a u góry również podniebienie. Jest protezą osiadającą, gdyż nie jest podparta na zębach pacjenta. Proteza akrylowa składa się zwykle z płyty akrylowej oraz osadzonych na niej sztucznych zębów. Ich kształt jest dobierany indywidualnie w zależności od potrzeb pacjenta. Zęby są najczęściej wykonywane z akrylu, ale w droższych modelach stosuje się kompozyt lub porcelanę.

Wyróżnia się dwa rodzaje protez akrylowych. Oba z nich wykonuje między innymi przychodnia stomatologiczna ARTDENT w Brzesku. Pierwszym jest proteza akrylowa całkowita, która wykonywana jest dla pacjentów z bezzębiem. Utrzymuje się ona w jamie ustnej dzięki warstwie mocującej znajdującej się między płytą protezy a szczęką i żuchwą. Drugi rodzaj protez akrylowych to protezy częściowe. Przeznaczone są one dla pacjentów, którzy mają szczątkowe uzębienie. Mają mniejszą siłę przyssania i utrzymują się w jamie ustnej dzięki metalowym klamrom.

Zalety i wady akrylowych protez zębowych

Protezy akrylowe to najtańsze protezy zębowe, a jednocześnie jedyne refundowane przez NFZ. Dzięki temu może sobie na nie pozwolić większość osób. Protezy akrylowe zapewniają szybkie przywrócenie estetycznego wyglądu jamy ustnej oraz prawidłowej funkcji żucia. Likwidują zapadnięte policzki i wargi oraz odtwarzają prawidłowe proporcje twarzy. Ponadto mogą być zastosowane w roli uzupełnienia tymczasowego od razu po utracie zębów.

Protezy akrylowe mają jednak pewne wady. Z racji tego, że nie podpierają się na zębach, przenoszą obciążenia zgryzowe na delikatną błonę śluzową, podrażniając ją i uszkadzając. Prowadzi to do powstawania odleżyn w najbardziej przeciążonych miejscach. Poza tym proces adaptacji pacjenta do protezy akrylowej jest dość trudny i długi. W początkowym etapie jej noszenia mogą pojawiać się problemy z wymową.