oszczędzanie

3 proste kroki, do lepszego radzenia sobie z domowym budżetem

Gospodarka swoim domowym kapitałem nie jest taka prosta, jak mogłoby się wydawać. Teoretycznie, każdy z nas codziennie podejmuje decyzje finansowe i panowanie nad swoim budżetem, powinien mieć opanowane do perfekcji. W praktyce jednak, wygląda to zupełnie inaczej a wielu z nas nie ma wystarczającej ilości oszczędności, żeby pokryć z nich nieprzewidziane wydatki. W dzisiejszym artykule omówimy 3 proste kroki, do lepszego panowania nad swoim budżetem, dzięki którym lepiej poradzisz sobie z codziennymi kosztami.

Krok pierwszy – zacznij kontrolować, na co wydajesz pieniądze

Zupełną podstawą do lepszego panowania nad naszymi finansami, jest kontrolowanie tego, na co wydajemy pieniądze. Brzmi to jak truizm, ale wielu z nas nie wie, ile tak naprawdę wydaje w sklepach lub lokalach usługowych, gdyż w codziennym biegu, łatwo jest zapomnieć o myśleniu nad wydatkami. Czy jest jakiś prosty sposób, który pomoże nam sprawdzić, na co wydajemy nasze środki finansowe?

Jak najbardziej – na samym początku wystarczy zacząć zbierać paragony i wypisywać na bieżąco nasze wydatki. Możemy to zrobić w zeszycie, lub elektronicznym arkuszu kalkulacyjnym – ta druga opcja będzie o tyle lepsza, że pomoże nam nie tylko zebrać nasze wydatki w jednym miejscu, ale też na bieżąco je policzy. W związku z tym, będziemy dokładnie wiedzieli ile pieniędzy wydajemy na różne rzeczy i na jakim polu będzie nam najłatwiej zaoszczędzić.

Krok drugi – uważaj na karty kredytowe

Karty kredytowe czy pożyczki nie są złe same w sobie – mikrokredyt pozwoli nam sfinansować wakacje, natomiast kredyt hipoteczny zakup mieszkania. Jeśli rozważnie dysponujemy pożyczonymi pieniędzmi i skrupulatnie spłacamy swoje długi, nie ma żadnego powodu do obaw. Problem jednak pojawia się, kiedy zaczniemy z tym przesadzać.

Pożyczanie pieniędzy jest dla ludzi, ale wieczne życie na kredyt może się skończyć wpadnięciem w spiralę długów. Dokładnie kontroluj ile pieniędzy pożyczasz – może się do tego przydać wspominany wcześniej arkusz kalkulacyjny. Wpisuj swoje pożyczki do kosztów, żeby nie stracić w nich rachuby i dobrze je kontrolować.

Krok trzeci – oszczędzaj

Ostatnim i najprawdopodobniej najważniejszym krokiem do lepszego panowania nad naszymi finansami, jest regularne oszczędzanie pieniędzy. Oczywiście, łatwiej jest powiedzieć niż zrobić – trudno jest znaleźć miejsce na oszczędności, kiedy nasz budżet jest dopięty na ostatni guzik. Mimo wszystko, warto jest poszukać w swoim domowym budżecie miejsca na oszczędzanie, gdyż nawet niewielka kwota odkładana co miesiąc, może po paru latach stać się sumą, która pomoże nam sfinansować remont czy naprawę samochodu.

Dzięki oszczędzaniu pieniędzy nasz budżet może stać się bardziej stabilny. Tym samym unikniemy wiele codziennego stresu, związanego z nieprzewidzianymi wydatkami, gdyż będziemy na nie lepiej przygotowani. Pamiętajmy o tym, że każda dodatkowa złotówka w portfelu jest ważna – nawet jeśli odkładamy mało, zawsze będziemy mogli sfinansować jakąś małą przyjemność, typu kolacja z ukochaną osobą, czy wyjście na koncert. Bez żadnych oszczędności, nie będziemy mieli takiej możliwości i za wszystko będziemy musieli płacić z bieżącej wypłaty.