triathlon

Triathlon – wymagający sport dla prawdziwych pasjonatów

Triathlon z roku na rok staje się bardziej popularny i sukcesywnie zyskuje nowych zawodników, którzy chcą spróbować własnych sił w tej niełatwej dyscyplinie sportowej. Należy on do jednych z najbardziej wymagających aktywności fizycznych, gdyż składa się nie z jednej, a z trzech dyscyplin. Triathlonistów, oprócz ogromnej wytrzymałości i sprawności ruchowej, cechuje również silny charakter, gdyż bez tego nie zdołaliby ukończyć wycieńczającego wyścigu.

Triathlon – na czym polega dyscyplina?

Triathlon bywa również nazywany trójbojem, gdyż w jego skład wchodzą trzy dyscypliny: pływanie, jazda na rowerze oraz bieganie. Jest to stosunkowo młody sport, który dopiero w 2000r. wszedł w skład dyscyplin olimpijskich. Jego wszechstronność powoduje, że jest uważany za jeden z najbardziej wymagających sportów, gdyż zawodnik musi być zarówno dobrym pływakiem, sprawnym kolarzem jak i szybkim biegaczem. Zawody rozpoczynają się od wspólnego startu w wodzie, po przepłynięciu określonego dystansu rozpoczyna się wyścig rowerowy. Po zostawieniu roweru przychodzi czas na ostatni etap, czyli bieg. Zwycięzcą zostaje sportowiec, który w najkrótszym czasie pokona cała trasę w najkrótszym czasie.

Najpopularniejsze odmiany triathlonu różną się od siebie ze względu na długości poszczególnych dystansów:

  • Triathlon Sprinterski – składa się z 0,75 km pływania, 20 km jazdy rowerem i 5 km biegu;
  • Triathlon ITU (International Triathlon Union) – dłuższy dystans, na który składa się 4 km pływania, 130 km jazdy rowerem i 30 km biegu;
  • Olimpijski – z nim mierzą się zawodnicy podczas Igrzysk Olimpijskich: 1,5 km pływania, 40 km jazdy rowerem i 10 km biegu;
  • Ironman – uważany za jeden z najbardziej prestiżowych zawodów na długim dystansie, polega na pokonaniu 3,8 km pływania, 180 km jazdy rowerem i 42 km biegu.

Oprócz tych najpowszechniejszych dystansów można również spotkać się zawodami rozgrywanym na dystansach Supersprint, Half-Ironman czy Ultraironman.

Można również wyróżnić wariacje na temat triathlonu, które łączą jedynie wybrane dyscypliny spośród trójboju:

  • aquathlon – jest to dyscyplina łącząca w sobie pływanie oraz bieg, pomijana jest jazda na rowerze;
  • duathlon – w tej odmianie zawodnicy nie pływają i cały dystans pokonują na rowerze i biegiem.

Jakie sprzęty są potrzebne do uprawiania triathlonu?

Rozpoczynając przygotowania do startu w triathlonie, oprócz odpowiednio dobranych treningach, warto skupić się na zaopatrzeniu się w odpowiedni sprzęt oraz odzież. Jakość tych akcesoriów może znacząco wpłynąć na komfort i szybkość zawodnika, a co za tym idzie na jego końcowy wynik. Głównym i najdroższym sprzętem jest odpowiedni rower, gdyż to na nim pokonuje się najwięcej kilometrów. Powinien on być lekki  i pozwalać na rozwijanie znacznych prędkości. Zawodowi triathloniści korzystają ze specjalistycznych rowerów, które są przeznaczone do tej dyscypliny, jednak wystarczy dobra szosówka lub wersja hybrydowa. Pozostając przy etapie kolarskim warto zainwestować również w dobry kask, który ochroni głowę przy ewentualnym upadku oraz buty kolarskie. Głównym elementem odzieży jest specjalistyczny strój triathlonowy wykonany z szybkoschnących tkanin, w którym pokonuje się cały dystans. Podczas pływania potrzebne będą również gogle, natomiast etap biegowy wymaga odpowiedniego obuwia sportowego.

Od czego warto zacząć amatorskie uprawianie triathlonu?

Przede wszystkim przygotowania do startu w triathlonie należy rozpocząć przynajmniej pół roku przed planowanymi zawodami. Osoby, które nie czują się zbyt pewnie we wodzie powinny najpierw skupić się na tym elemencie, gdyż nauka pływania zajmuje z reguły najwięcej czasu. Warto wyznaczyć sobie konkretny cel, czyli wybrać interesujący nas dystans i rozpocząć przygotowania pod wybrane zawody. Dla kompletnych laików w tej dyscyplinie poleca się na początek amatorskie zawody, gdyż przygotowania do startu od kompletnych podstaw są bardzo czasochłonne. Treningi należy zaplanować w sposób równomierny, aby każdej pojedynczej dyscyplinie poświęcić jednakową ilość czasu i energii. Warto również rozpocząć treningi pod okiem profesjonalisty aby zapobiec kontuzjom czy przetrenowaniu.

Sprzęt triathlonowy dla profesjonalistów i pół profesjonalistów

Szukając sprzętu, który spełni Twoje oczekiwania zobacz artykuły do triathlonu w Decathlonie. Dzięki szerokiej gamie sprzętów potrzebnych do uprawiania tej dyscypliny, zarówno profesjonaliści, jaki i półprofesjonaliści znajdą coś dla siebie. Na początek warto rozejrzeć się za strojem startowym, który znakomicie sprawdzi się w każdej z trzech dyscyplin. KOMBINEZON TRIFONCTION LD marki Aptonia to strój, który został specjalnie zaprojektowany tak, aby zapewniać komfort podczas każdego etapu wyścigu. Ubranie jest szybkoschnące, posiada specjalną wkładkę zapewniającą wygodę w czasie jazdy na rowerze oraz doskonale przylega do ciała. Profesjonaliści cenią również okulary na rower ROADR 900 marki Van Rysel, które chronią oczy w czasie jazdy i sprawdzają się słoneczne i pochmurne dni.

Jak, więc widać triathlon jest szalenie interesującą dyscypliną, która wymaga od zawodników niebywałej wytrzymałości i odporności na trudy wyścigu. Nie jest to sport dla każdego, jednak poszukujący adrenaliny i zdeterminowani sportowcy z pewności zapałają do niej sympatią. Triathlon jest również próbą charakteru, która weryfikuje jego siłę. Po ogromie pracy włożonej w przygotowania, strat w zawodach będzie nagrodą za trudy i wyrzeczenia podczas treningów.