teambuilding2

Team building w teorii i praktyce

Metody integrowania zespołu czyli team building to wszelkie aktywności, dzięki którym zespół może się zjednoczyć i działać sprawniej niż do tej pory. Jakie to są metody i dlaczego są tak ważne?

Czym jest team building?

Zespół w pracy to środowisko, gdzie kształtują wzajemne relacje i ujawnia się charakter poszczególnych jednostek. Każda z nich ma swoje przekonania, charakter i nastawienie do powierzanych zadań, jak i do grupy. Aby stworzyć zgraną grupę trzeba trochę czasu, a najbardziej różnych technik budowania relacji w grupie i integrowania się. Udany zespół to znajomość każdej jednostki, jej zainteresowań i umiejętności. Dzięki temu można opracować taki podział ról, aby był zgodny z predyspozycjami i wydobywał z grupy to, co najlepsze. Team building to wszelkie narzędzia pracy i aktywności, które pomogą zintegrować określony zespół, jako grupę dobrze działających jednostek, z uwzględnieniem każdej z nich. Team building jest bardzo ważny we współczesnych zespołach, które są szczególnie narażone na stres i brak więzi pracowniczych ze względu na hybrydowy tryb pracy. Nie potrzeba wymyślnych technik i dużych nakładów finansowych, aby stosować metody integracji zespołu. Mogą to być na początek choćby wspólne śniadania raz w tygodniu czy wyjścia na obiad.

Czym cechuje się zgrany zespół?

Przede wszystkim liczy się tutaj efektywna komunikacja, dzięki której można bez problemu wyrażać swoje cele i emocje. Na czele grupy powinien stać lider, który ma szacunek u innych i naturalne predyspozycje do bycia liderem, potrafi pokierować zespół do osiągania wyznaczanych celów i umie go motywować. Wyznaczone cele powinny być jasne i klarowne dla każdego, a droga wyznaczona do osiągnięcia celu, dostosowana do członków grupy. Lider wyznacza role w zespole, a każda osoba ma jakąś swoją specjalizacje. Grupa ma wysoki poziom kreatywności, gdzie niektóre osoby mają dużą wyobraźnię i są pomysłowe, wymyślają nowe idee i sposoby osiągnięcia celu. A przede wszystkim, nie zapominając o korzyści biznesowej, grupa jest ściśle nastawiona na osiąganie celów. Odpowiedni i regularny Team building potrafi zjednoczyć grupę i sprawić, że lepiej się pracuje z innymi i osoby z zespołu są bardziej zgrane. Na co dzień zazwyczaj nie ma okazji do wspólnej integracji, bo jednostki koncentrują się na zadaniach i terminach, a taka atmosfera nie sprzyja relaksowi i swobodnej atmosferze. Dlatego każdy pracodawca powinien docenić wszelkie aktywności Team building i wdrożyć je w swojej firmie, z korzyścią dla zespołu i pracowników.

Jakie metody integrowania zespołu można zastosować?

W świecie HR istnieją różne metody Team building. Jedną z nich są terenowe gry czyli wszelkie wspólne aktywności na świeżym powietrzu. Dzięki temu uczestnicy mogą skupić się na wykonywanym zadaniu i integrują się, aby osiągnąć cel. Wszelkiego rodzaju gry miejskie są bardzo popularne dla firm z dużych miast, które mają okazję poznać trochę historii miasta, a przy tym działać w zespole. Kolejna opcja dla Team building to wyjazd integracyjny, który umożliwia wspólną zabawę i ćwiczenie umiejętności. Może być połączony z eventami firmowymi, gdzie może to być impreza lub występ zespołu, albo wspólne zajęcia sportowe. Szef może też zorganizować piknik firmowy, gdzie pracownicy przychodzą z całymi rodzinami, aby świętować z resztą. To także popularna forma integracji. Do tego dochodzą wigilie firmowe, kolacje firmowe czy podsumowania kwartalne. Każde z tych spotkań daje okazję do relaksu, spokojnej rozmowy nie tylko na tematy zawodowe i poznania innych członków zespołu nieco lepiej.