ksiegowosc

Prowadzenie księgowości – jak znaleźć specjalistów?

Prowadzenie księgowości w firmie potrafi być niezwykle obciążające. Z tego powodu na rynku znaleźć można całe mnóstwo przedsiębiorstw będących biurami rachunkowymi. Nie oznacza to jednak, że można po prostu skorzystać z usług pierwszej lepszej firmy. Warto jest poświęcić nieco czasu na znalezienie prawdziwych specjalistów. Jak to zrobić?

Gdzie i jak szukać firm od prowadzenia księgowości?

Poszukiwania odpowiedniej firmy oferującej prowadzenie księgowości w Gliwicach najlepiej jest rozpocząć od po prostu wykorzystania swojej siatki kontaktów, czyli tego kogo znamy. Gdy znamy przedsiębiorców najlepiej jest zapytać ich, czy mieli do czynienia z biurami rachunkowymi i jak oceniają usługi tych, z którymi współpracowali. Oczywiście nie każdy posiada znajomych przedsiębiorców, ale nie oznacza to, że jest na straconej pozycji.

Gdy po prostu nikogo nie znamy to warto skorzystać z opinii internautów. Całość najlepiej jest zacząć od wyszukania biur rachunkowych oferujących prowadzenie księgowości w naszym mieście, a następnie sprawdzenie tego jakie są opinie na temat danej firmy. W ten sposób można znaleźć prawdziwych specjalistów, którzy są w stanie zaoferować kompleksową obsługę.

Czym jest prowadzenie księgowości?

Prowadzenie księgowości firmy najczęściej polega na prowadzeniu określonych prawnie dokumentów. W wypadku mniejszych firm najczęściej wybierane jest prowadzenie Podatkowej Księgi Przychodów i Rozchodów, bądź ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Niektóre są jednak zobowiązane do prowadzenia pełnej księgowości, która jest bardziej skomplikowana. Zobligowane są do tego spółki, akcyjne, komandytowe, komandytowo-akcyjne oraz spółki z o.o., których roczny przychód przekracza limit w wysokości 2 000 000 euro.

W ramach księgowości prowadzona jest także dokumentacja podatkowa, sprawozdania finansowe przeznaczone dla GUS oraz NBP, czy też wszelakie zestawienia obrotów i dzienniki. Pozwalają one na lepszą kontrolę wydatków w firmie, a co za tym idzie ułatwiają ich optymalizację.