wylewka posadzki

Posadzki anhydrytowe – czym kierować się przy ich wyborze?

Posadzki anhydrytowe są w stanie różnić się pomiędzy sobą poszczególnymi właściwościami. Na co więc powinniśmy zwracać szczególną uwagę?

Posadzki anhydrytowe – ich charakterystyka oraz główne zalety

W przypadku tworzenia posadzki w naszym nowym domu, mamy do wyboru kilka intrygujących rozwiązań, które będą różniły się od siebie dość mocno właściwościami. Dzisiaj skupimy się na takim wariancie, jak posadzki anhydrytowe. Czym one właściwie jednak są? Możemy mówić o nich jako o specjalnym produkcie, którego bazą jest spoiwo anhydrytowe. Głównym składnikiem takiego wyrobu jest zaś specjalny odwodniony gips, posiadający profesjonalną nazwę bezwodnej formy siarczanu wapnia. Oczywiście nie jest to jedyny składnik tego typu mieszanki, bowiem jest ona uzupełniona o wszelkiego rodzaju wypełniacze i upłynniacze. Posadzka anhydrytowa znakomicie przewodzi ciepło, jest mieszanką samopoziomującą się, a na dodatek jest proces wiązana i twardnienia, choć trzeba go doglądać, jest stosunkowo szybki.

Jak wybrać odpowiedni typ mieszkanki do posadzki anhydrytowej?

Dzięki swoim właściwościom, posadzki anhydrytowe sprawdzą się wprost perfekcyjnie jako baza do ogrzewania podłogowego, a te może zostać wykonane przez taka firmę, jak Termolit. O czym jednak powinniśmy przede wszystkim w tej kwestii pamiętać, by zadbać o możliwie najlepszy wybór spoiwa? Warto mieć z tyłu głowy kilka parametrów, dzięki którym będziemy mogli rozróżnić, czy mamy do czynienia z wysokiej klasy mieszanką. Dla przykładu, wytrzymałość na zginanie takiej posadzki nie może być niższa niż F5, zaś wytrzymałość na ściskanie powinna wynosić minimum C25. Warto pamiętać również o wytrzymałości na zrywanie większej niż 1,5 megapaskala.

Ile będzie kosztować nas dobrej jakości spoiwo do posadzki anhydrytowej?

Posadzki anhydrytowe są droższe niż inne tego typu wyroby, lecz nadal nie jest to olbrzymi koszt. Za worek o masie 30 kilogramów przyjdzie nam zapłacić około 25-30 złotych, zaś worek pozwoli nam pokryć 1 metr kwadratowy w przypadku grubości posadzki 35 mm.