przeglad budowlany

Okresowe przeglądy budowlane – jak wyglądają w praktyce?

Okresowe przeglądy budowlane są obowiązkowe w przypadku każdego obiektu budowlanego. Jak jednak wygląda ich kwestia w praktyce?

Okresowe przeglądy budowlane – po co się je wykonuje?

Zarządzanie budynkiem to często ciężki kawałek chleba – głównie ze względu na konieczność dopinania wszelkich formalności oraz pełnienie nadzoru nad stanem takiego obiektu. Musimy bardzo szybko reagować w momencie, gdy pojawią się poważniejsze naruszenia struktury, a nie możemy przy okazji zapominać o mniejszych awariach czy problemach, które mogą uprzykrzać życie mieszkańcom czy tego gościom konkretnego budynku. Nie wszystkie problemy, nawet te poważniejsze, jesteśmy jednak w stanie zobaczyć gołym okiem. To właśnie w takich sytuacjach niezwykle przydatne mogą okazać się okresowe przeglądy budowlane, które dla każdego budynku są obowiązkowe. Dopilnowanie ich terminowego wykonywania jest ważnym zadaniem zarządcy bądź właściciela budynku.

Co ile należy wykonywać okresowe przeglądy budowlane?

Choć zlecając zamówienie okresowego przeglądu budowlanego takiej osobie, jak inwestor zastępczy nie musimy martwić się o jakiekolwiek szczegóły, warto przynajmniej wiedzieć, co ile może być konieczne wykonywane właśnie tego typu badania. W pierwszej kolejności należy wspomnieć o częściej wykonywanym, który skupia się na instalacjach medialnych czy elementach wystawionych na działanie czynników atmosferycznych. Taki przegląd musi być wykonywany co najmniej raz do roku. O wiele rzadziej budynek musi zostać poddany specjalistycznej kontroli w kontekście swojej konstrukcji i właściwości budowlanych. W tym przypadku bowiem z zupełności starczy wykonywanie tego typu przeglądu „tylko” raz na pięć lat.

W poszukiwaniu specjalisty z uprawnieniami do wykonywania okresowych przeglądów budowlanych

Jak znaleźć specjalistę od okresowych przeglądów budowlanych? Najłatwiej oczywiście w internecie! Możemy skorzystać albo z usług freelancera, albo skorzystać z pomocy specjalistycznej firmy.