instalacja gazowa

Na jakim etapie wznoszenia budynku montuje się instalacje gazowe?

Budowa domu to proces złożony z wielu etapów, a prawidłowe wykonanie wszystkich zadań wpływa na bezpieczeństwo, funkcjonalność i komfort mieszkańców. Wśród różnych instalacji niezbędnych w nowoczesnym budynku, szczególne znaczenie ma instalacja gazowa. Czy zastanawialiście się kiedy należy przystąpić do jej montowania? W tym artykule opiszemy na jakim etapie konstrukcji powinna być zamontowana instalacja gazowa.

W jakim momencie budowy montować instalacje gazowe?

Pierwszym etapem przygotowań do montażu instalacji gazowej jest wykonanie odpowiedniego projektu. Na tym etapie, inwestor powinien skonsultować się ze specjalistami od instalacji gazowych, którzy doradzą najlepsze rozwiązania biorąc pod uwagę potrzeby i oczekiwania klienta oraz wymogi formalno-prawne. Projekt ten powinien zawierać lokalizację zewnętrznego przyłącza gazowego, przebieg przewodów gazowych oraz umiejscowienie urządzeń i armatury. Należy również pamiętać, że projekt musi być zatwierdzony przez odpowiednie służby.

Instalacja gazowa składa się z dwóch części – zewnętrznej i wewnętrznej. Montaż instalacji wewnętrznej powinien nastąpić w momencie, gdy budynek jest w stanie surowym otwartym, a więc przed wykonaniem tynków i wylewek. Instalacja wewnętrzna obejmuje montaż rur przewodzących gaz do poszczególnych urządzeń, takich jak kuchenka gazowa, piec centralnego ogrzewania, a także montaż zaworów, regulatorów ciśnienia i innych niezbędnych elementów. Tego etapu pracy nie można przyspieszać ani opóźniać, gdyż może to wpłynąć na zachwianie harmonogramu całej budowy.

Ostatnim etapem montowania instalacji gazowej Nowy Sącz jest wykonanie instalacji zewnętrznej oraz przyłączenie jej do sieci gazowej. Ta część prac powinna być wykonana przez autoryzowaną firmę zajmującą się przyłączami gazowymi, która zapewni bezpieczeństwo i fachowość wykonania. Przyłączenie do sieci gazowej oraz odbiór instalacji przez odpowiednie służby musi być przeprowadzony zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa i normami technicznymi. Dopiero po uzyskaniu zgody na eksploatację, instalacja gazowa może zostać uruchomiona i użytkowana przez mieszkańców budynku.