auto

Na czym polega ozonowanie samochodu?

Kabina samochodu jest zdecydowanie bardziej zanieczyszczona niż mogłoby się to wydawać. Powoduje to powstawanie nieprzyjemnych zapachów, ale też i bakterii czy grzybów, które mogą być niebezpieczne dla zdrowa kierowcy oraz pasażerów. Można jednak temu zaradzić w bardzo prosty sposób poprzez ozonowanie samochodu.

Czym jest ozonowanie samochodu?

Kabina w samochodzie, a w szczególności system klimatyzacji to świetne miejsce dla rozwoju bakterii, a także nieprzyjemnych zapachów. Z tego powodu bardzo często wykonuje się ozonowanie samochodu. Proces ten to sposób dezynfekcji kabiny, który odbywa się za pomocą rozprowadzenia cząsteczek ozonu po kabinie.

Ozon to gaz, który jest trzyatomową cząsteczką tlenu i spotykany jest w naszej atmosferze między innymi w formie warstwy ozonowej chroniącej planetę przed nadmiernym promieniowaniem ultrafioletowym. Dodatkowo ma on właściwości bakteriobójcze i nie tylko. Z tego powodu wykonuje się ozonowanie samochodu przy pomocy urządzenia jakim jest ozonator powietrza.

Jak wygląda ozonowanie samochodu?

Przy ozonowaniu samochodu niezbędny jest ozonator powietrza zwany również generatorem ozonu. Jest to specjalne urządzenie wytwarzające gaz jakim jest ozon, a także rozprowadzające go w pomieszczeniu lub zamkniętej przestrzeni takiej jak na przykład kabina samochodu.

Wpierw by móc wyozonować samochód trzeba pozbyć się źródeł nieprzyjemnych zapachów lub po prostu posprzątać auto. W tym celu trzeba więc pozbyć się z wnętrza śmieci, umyć deskę rozdzielczą i tapicerkę, a także wytrzepać i ewentualnie wyprać dywaniki gdy te są materiałowe.

Gdy całe wnętrze auta wyschnie do środka wstawia się ozonator. Gdy jest on zewnętrzny w celu dostarczenia cząsteczek gazu do wnętrza wkłada się rurę. W czasie pracy ozonatora warto uruchomić klimatyzację i zamknąć obwód tak, by ozon dotarł również w pełni do systemu klimatyzacji. Na zakończenie procesu wystarczy przewietrzyć kabinę i auto jest wolne od zapachów, a także bakterii czy grzybów. Cały proces wraz z myciem zajmie zazwyczaj do 2-3 godzin, więc nie jest on specjalnie długi.