leczenie wzroku

LASIK: co należy wiedzieć przed zabiegiem

LASIK to popularna, nieinwazyjna metoda leczenia problemów ze wzrokiem. Staje się on coraz bardziej popularny – i to nie tylko wśród osób, które mają problemy z noszeniem okularów lub kontaktów. LASIK jest zabiegiem przystępnym cenowo, na który może sobie pozwolić większość osób. Jeśli jesteś zainteresowany poddaniem się zabiegowi LASIK, musisz przede wszystkim wiedzieć, na czym on polega. Przeczytaj ten artykuł, aby dowiedzieć się więcej o zabiegu LASIK, jego zaletach, ryzyku i możliwych skutkach ubocznych, dzięki czemu będziesz mógł podjąć właściwą decyzję dla swoich oczu.

Co to jest LASIK?

LASIK to metoda korygowania krótkowzroczności lub dalekowzroczności poprzez zmianę kształtu rogówki. Procedura ta polega na umieszczeniu w oku rurki, dzięki której okulista za pomocą lasera excimerowego zmienia kształt rogówki w celu poprawy wzroku. Podczas operacji Laserowej Korekcji Wzroku chirurg okulista używa lasera do zmiany kształtu rogówki, czyli tkanki znajdującej się przed gałką oczną. Laser jest wykorzystywany do stopienia warstw z górnej warstwy rogówki do dolnej warstwy rogówki, tworząc nowy kształt. Zmieniony kształt rogówki pozwala na łatwiejsze przenikanie światła do oka, co skutkuje lepszym wzrokiem. Istnieją dwa różne rodzaje zabiegu LASIK. W przypadku PRK usuwana jest wierzchnia warstwa rogówki, a następnie płatek jest umieszczany z powrotem w oku. Następnie, tydzień później, laser jest używany do ponownego ukształtowania rogówki. W przypadku zabiegu LASIK, chirurg najpierw wycina w oku płatek, który umożliwia widzenie przez gałkę oczną. Następnie chirurg używa lasera excimerowego do zmiany kształtu rogówki.

Dlaczego warto poddać się operacji LASIK?

Operacja LASIK jest skuteczną i bezpieczną procedurą korygowania wad wzroku spowodowanych zbyt bliską (krótkowzrocznością) lub zbyt daleką (dalekowzrocznością) rogówką. Ludzie decydują się na zabieg LASIK głównie dlatego, że martwią się o swój wzrok i szukają sposobu na jego poprawę lub dlatego, że nie mogą już nosić przepisanych przez lekarza okularów lub kontaktów z powodu alergii. Badania wykazały, że jeśli jesteś krótkowidzem i masz dobre widzenie w innych częściach oka, po zabiegu LASIK możesz zazwyczaj poprawić swój wzrok na tyle, aby wygodnie nosić okulary lub soczewki kontaktowe. Jeśli jesteś dalekowidzem i masz dobre widzenie w innych częściach oka, po zabiegu LASIK możesz zazwyczaj widzieć wystarczająco dobrze, aby prowadzić samochód.

Ryzyko związane z operacją LASIK

Przed poddaniem się jakiemukolwiek zabiegowi chirurgicznemu pacjenci powinni być świadomi potencjalnego ryzyka. Jednym z największych zagrożeń związanych z operacją LASIK jest możliwość wystąpienia suchości lub obrzęku oczu w wyniku cięcia laserem w rogówce. Dobra wiadomość jest taka, że ryzyko to występuje niezwykle rzadko. Innym ryzykiem jest to, że rogówka może nie zagoić się prawidłowo i mogą wystąpić powikłania, takie jak zakażenie rogówki. Z każdym zabiegiem chirurgicznym wiąże się także pewne ryzyko. Może dojść do przekrwienia oczu, dyskomfortu lub zakażenia nacięcia. I wreszcie, jeśli pacjent poddał się zabiegowi LASIK przed ukończeniem 55 lat, istnieje prawdopodobieństwo, że w przyszłości może u niego wystąpić jaskra.


Jeżeli nie możesz zdecydować się na zabieg LASIK, powinieneś zainteresować się dobrymi 
okularami korekcyjnymi, które pomogą Ci w pokonaniu twoich problemów ze wzrokiem.

Efekty uboczne operacji LASIK

Osoby poddające się zabiegowi LASIK zauważają poprawę wzroku zaraz po zabiegu. Jednak LASIK nie jest w 100% skuteczny i nie może skorygować dalekowzroczności ani krótkowzroczności. Pojawia się zatem pytanie, jakie są możliwe skutki uboczne zabiegu LASIK? U różnych osób po zabiegu LASIK mogą wystąpić różne skutki uboczne. Do najczęstszych skutków ubocznych zabiegu LASIK należą: suchość oczu, aureole wokół świateł i odblaski oraz niewyraźne widzenie. Suchość oczu jest częstym skutkiem ubocznym, ponieważ tkanka, która została usunięta z rogówki, jest teraz odsłonięta. Inne powszechne skutki uboczne to niewyraźne widzenie i bóle głowy. U niektórych osób występują mdłości i zawroty głowy. Możliwe jest także wystąpienie mniej powszechnych skutków ubocznych, takich jak blizny rogówki, blizny rogówki utrudniające widzenie oraz nieregularny kształt rogówki. Chociaż zdarza się to rzadko, możliwe jest wystąpienie infekcji w obrębie oczu.

Podsumowanie

LASIK to zabieg polegający na zmianie kształtu rogówki za pomocą lasera. Jest to skuteczna i bezpieczna metoda korygowania krótkowzroczności lub dalekowzroczności. Osoby poddające się tej procedurze zazwyczaj widzą lepiej po zabiegu i mogą wygodnie nosić okulary lub soczewki kontaktowe, w zależności od wybranego poziomu korekcji. Ryzyko związane z tą operacją jest bardzo niskie i jest ona skuteczna również w przypadku osób z pewnymi rodzajami problemów ze wzrokiem. Istnieją jednak pewne efekty uboczne, których mogą doświadczyć pacjenci. Przed poddaniem się zabiegowi należy omówić wszystkie swoje wątpliwości i pytania z lekarzem okulistą, aby mieć pewność, że pacjent jest w pełni poinformowany o spodziewanych korzyściach, możliwych skutkach ubocznych i ryzyku.