klimatyzacja domowa

Jak zainstalować klimatyzację w domu?

Instalacja centralnej klimatyzacji może być wyzwaniem nawet dla najbardziej doświadczonego domowego majsterkowicza. Poza oczywistymi obawami związanymi z elektrycznością i hydrauliką, większość ludzi nie zdaje sobie sprawy z tego, jak wiele pracy wymaga zainstalowanie centralnej klimatyzacji w domu. Dobra wiadomość jest taka, że jeśli masz dobrze odwodnioną przestrzeń pod ziemią i dużo miejsca na poddaszu, jest to całkiem możliwe! Wymagać to będzie jedynie sporo planowania i wysiłku z Twojej strony. Instalacja centralnego powietrza w domu wymaga połączenia modyfikacji konstrukcyjnych, modernizacji elektrycznych i systemów HVAC. Oto wszystko, co należy wiedzieć o instalacji centralnej klimatyzacji w domu.

Instalowanie centralnego systemu klimatyzacji

Pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić, jest decyzja, gdzie chcesz zainstalować swój nowy centralny system klimatyzacji. Największą zaletą instalacji centralnej klimatyzacji jest możliwość chłodzenia/ogrzewania dużego obszaru. Nie musisz chłodzić/ogrzewać pojedynczego pokoju lub kilku pomieszczeń, możesz chłodzić/ogrzewać cały dom lub nawet dużą nieruchomość komercyjną. Wybierając miejsce instalacji nowego centralnego systemu klimatyzacji, należy zastanowić się nad kilkoma rzeczami. Pierwszą i najważniejszą z nich jest koszt instalacji. Koszt instalacji zależy od wielu czynników, w tym od wielkości wybranego urządzenia klimatyzacyjnego i rodzaju przewodów, które trzeba zainstalować. Innym czynnikiem, który może wpłynąć na koszt instalacji centralnej klimatyzacji, jest położenie geograficzne domu. Jeśli mieszkasz w szczególnie gorącym i wilgotnym regionie, możesz być w stanie zaoszczędzić trochę pieniędzy, instalując nowy centralny system klimatyzacji w mniej kosztownej części miasta.

Instalacja wężownicy parownika

Następnym krokiem jest zainstalowanie nowego klimatyzatora. Można wybierać spośród szerokiej gamy klimatyzatorów wielu różnych marek. Centralny klimatyzator jest zwykle większy niż klimatyzator okienny i ma pilota zdalnego sterowania. W przypadku samodzielnego instalowania nowego centralnego klimatyzatora konieczne będzie usunięcie ścian i sufitu w pomieszczeniu, w którym ma być zainstalowany nowy klimatyzator. Nie trzeba usuwać ścian między pomieszczeniami, wystarczy ostrożnie zdjąć płyty sufitowe w pomieszczeniach. Następnie można odkopać pomieszczenie lub pomieszczenia, które mają być chłodzone. Następnie należy zainstalować klimatyzator i przewody wentylacyjne. Klimatyzator umieszcza się w ścianie, a do klimatyzatora podłącza się przewody. Kanały doprowadzają następnie schłodzone powietrze do domu. Kanały wentylacyjne mogą znajdować się wewnątrz lub na zewnątrz ścian.

Pamiętaj o odpowiednim zabezpieczeniu swojego ciała i dłoni! Zanim przystąpisz do instalacji klimatyzacji w swoim domu, odwiedź sklep BHP!

Instalacja wężownicy skraplacza

Wężownica skraplacza jest sercem centralnego systemu klimatyzacji. Jeśli stary system klimatyzacji był systemem jednostrefowym, należy zainstalować wężownicę skraplacza dwustrefowego. Wężownica skraplacza jest podłączona do sprężarki zewnętrznej. Nie posiada ona wężownicy wewnętrznej. Wężownica skraplacza zamienia wilgoć znajdującą się w pomieszczeniu w ciepło. Ciepło to jest następnie przekazywane do czynnika chłodniczego w wężownicy wewnętrznej. Wężownica wewnętrzna przekazuje ciepło do powietrza w pomieszczeniu. Powietrze wewnętrzne jest następnie rozprowadzane przez klimatyzator. Wężownica skraplacza przekształca wilgotne powietrze w ciepło i przekazuje je do powietrza w pomieszczeniach. Dzięki temu w pomieszczeniach jest chłodne powietrze. Wewnątrz wężownicy skraplacza znajduje się wężownica wypełniona cieczą. Gdy powietrze owiewa wężownicę, ciecz odparowuje i wytwarza energię elektryczną, która jest wykorzystywana do zasilania wentylatora skraplacza.

Instalacje hydrauliczne w systemie HVAC

Teraz, gdy masz już swój nowy centralny klimatyzator, możesz przystąpić do instalacji nowego systemu HVAC. Pierwszą rzeczą, którą należy zrobić, jest podłączenie przewodu doprowadzającego wodę do nowego systemu HVAC. Upewnij się, że ciśnienie w przewodzie wodnym jest wystarczające do zasilenia nowego systemu HVAC. Następnie należy zainstalować jednostkę zewnętrzną i jej rurę zewnętrzną. Jednostka zewnętrzna jest połączona z wężownicą zewnętrzną. Wężownicę zewnętrzną umieszcza się jak najbliżej domu. Powinna znajdować się na zewnątrz, w dobrze nasłonecznionym miejscu o dobrej wilgotności. Instalując nowy centralny klimatyzator, należy pamiętać o umieszczeniu go na najchłodniejszej ścianie w domu. Jednostka zewnętrzna jest sercem systemu HVAC. Jest połączona z wężownicą wewnętrzną i wężownicą zewnętrzną. Jednostkę zewnętrzną zwykle montuje się na dachu domu.

Zabezpiecz swoje ciało, dłonie i stopy! Buty, Ubrania i rękawice robocze znajdziesz na https://dystrybutorbhp.pl

Instalacje elektryczne w systemie HVAC

Jedną z najważniejszych części nowego centralnego systemu klimatyzacji jest instalacja elektryczna. Układ elektryczny nowego systemu HVAC składa się z dużej jednostki zewnętrznej, dużej jednostki wewnętrznej, 20-amperowego obwodu, rozdzielnicy i obwodu zewnętrznego. Jednostka zewnętrzna zasila wężownicę zewnętrzną, silnik wentylatora zewnętrznego i sprężarkę zewnętrzną. Jednostka wewnętrzna zasila wężownicę wewnętrzną, silnik wentylatora wewnętrznego i sprężarkę wewnętrzną. Obwód zewnętrzny zasila sprężarkę zewnętrzną i silnik wentylatora zewnętrznego. Obwód wewnętrzny zasila silnik wentylatora wewnętrznego i sprężarkę wewnętrzną. Obwód 20-amperowy zasila jednostkę zewnętrzną i jednostkę wewnętrzną. Obwód zewnętrzny powinien być uziemiony. Obwód zewnętrzny powinien być zabezpieczony wyłącznikiem zewnętrznym i bezpiecznikiem zewnętrznym.

Podsumowanie

Instalacja centralnej klimatyzacji wymaga dużo pracy i planowania. Jeśli dysponujesz odpowiednią przestrzenią, możesz zainstalować centralną klimatyzację w swoim domu. Trzeba jednak być gotowym na długoterminową inwestycję. Trzeba będzie znaleźć dobre miejsce do zainstalowania nowej centralnej chłodnicy powietrza, wykopać rów, zainstalować kanały powietrzne, dodać przewody i wiele innych. Jak w przypadku każdego projektu modernizacji domu, instalacja centralnej klimatyzacji w domu wiąże się z wieloma wyzwaniami. Jeśli jednak zastosujesz się do opisanych powyżej kroków, będziesz w stanie pomyślnie zakończyć ten projekt.