wycena nieruchomosci

Jak przeprowadzić wycenę nieruchomości pod hipotekę?

Zakup własnego mieszkania z rynku pierwotnego lub wtórnego to skomplikowany i długotrwały proces. Składa się na niego sporządzanie umów, zaciąganie kredytów hipotecznych i prawidłowa wycena domu. Zwłaszcza to ostatnie jest szczególnie ważne – bank musi upewnić się, że pożycza pieniądze kredytobiorcy na nieruchomość, o której dostępne i przedstawione informacje są prawidłowe. Kto się tym zajmuje i po co? Ile będą kosztować sporządzone przez rzeczoznawcę majątkowego dokumenty?

Wycena nieruchomości pod hipotekę – co to znaczy?

Wycena nieruchomości pod hipotekę to przeprowadzona, w sposób zgodny z ustalonymi prawnie wytycznymi, ocena wartości nieruchomości (mieszkanie, dom, działka lub lokal usługowy). Przeprowadzana jest przez specjalistę – rzeczoznawcę majątkowego lub pracownika banku – oraz jest konieczna podczas starania się przez kredytobiorcę o uzyskanie kredytu hipotecznego.

Fachowo nazywana sporządzaniem operatu szacunkowego, czyli dokumentu, w którym zawarte są informacje na temat:

  • danych o nieruchomości;
  • celu nieruchomości;
  • źródła danych o nieruchomości;
  • analizy rynku nieruchomości w odniesieniu do kupowanego lokalu;
  • opisu stanu technicznego nabytku;
  • techniki i metod przeprowadzanej analizy.

Jak długo przebiega wycena nieruchomości? Zazwyczaj od 10 dni do całego miesiąca. Cena operatu wynosi od 500 do około 1500 złotych. Nie jest to duża kwota w skali całego kredytu, jednak lepiej się do niej przygotować, bo opłata musi zostać uiszczona w całości.

Sporządzanie wyceny nieruchomości – kto się tym zajmuje?

Sporządzanie wyceny nieruchomości (w Zamościu i innych mniejszych miastach proces ten jest szybszy) wymaga zatrudnienia odpowiedniej osoby – rzeczoznawcy majątkowego lub przeszkolonego pracownika banku. W przypadku pierwszej opcji bank przekazuje listę sprawdzonych osób, których opinie i praca będzie wzięta pod uwagę. Specjaliści ci działają na korzyść kredytobiorcy, ułatwiają i przyśpieszając proces przyznania kredytów.

Wycena bankowa jest trudniejsza, o wiele bardziej problematyczna i może przedłużyć oczekiwania na zakup mieszkania.