Włosy są bardzo ważnym elementem naszego wyglądu. Wpływają na to, że prezentujemy się dobrze, a co za tym idzie, samopoczucie także szybuje mocno w górę. Ich zadaniem jest także ochrona skóry głowy, więc konieczne jest dbanie o ich odpowiednią kondycję. Zimowe miesiące sprzyjają ich przesuszeniu – chłodne powietrze, mróz i zmiana temperatur to czynniki, które mogą w znaczny sposób negatywnie wpłynąć na stan kosmyków. Co więc robić, aby je wzmocnić i zapewnić im skuteczną ochronę? Podpowiadamy.
Pielęgnacja włosów zimą – jak często je myć?
Częstotliwość mycia włosów, to bardzo ważna kwestia, a zwłaszcza w czasie zimy. To właśnie w czasie chłodnych miesięcy nosimy czapki oraz inne nakrycia głowy, przebywamy w ogrzewanych pomieszczeniach, jak również jesteśmy narażeni na szkodliwe warunki atmosferyczne. Taka kolej rzeczy mocno wpływa na osłabienie się kondycji kosmyków. Mogą stać się przesuszone, albo także posiadać tendencję do przetłuszczania się. Nic więc dziwnego, za automatycznie chcemy je częściej myć. Jak we wszystkim, należy więc zachować zdrową równowagę. Pamiętajmy o tym, że codzienne mycie może osłabić włosy, jednak jeśli jest ono konieczne, to skupmy się jeszcze bardziej na wyborze właściwych kosmetyków, dedykowanych indywidualnym potrzebom naszych włosów. W okresie zimowym warto stawiać na naprzemienne mycie szamponem i odżywką myjącą.
Odżywka ma znaczenie – pielęgnacja włosów zimą
W odpowiedniej pielęgnacji włosów zimą ogromne znaczenie na drodze do zachowania ich w dobrym stanie mają wspomniane kosmetyki, a zwłaszcza odżywka. W praktyce oznacza to, że warto jest sięgać po produkty bogate w emolienty. Mowa zwłaszcza o kwasach tłuszczowych, alkoholach tłuszczowych, olejach roślinnych, albo też masłach roślinnych. Zimą powinniśmy natomiast używać kosmetyków, które w składzie posiadają proteiny. Mowa np. o collagenie, corn proteinach, milk proteinach czy też oat proteinach. Takich składników powinniśmy unikać.
Zimowa pielęgnacja włosów, a stylizacja
Zimą włosy częściej się przetłuszczają, więc automatycznie zwiększamy częstotliwość ich mycia, jednak nie powinniśmy zbyt często ich suszyć. Najlepszym rozwiązaniem jest pozostawienie kosmyków do wyschnięcia, ale nie zawsze jest to możliwe. Jeśli już więc musimy postawić na suszarkę, warto jest zastosować wtedy zimne powietrze. Koniecznie jest także zmniejszenie częstotliwości stylizacji na gorąco za pomocą prostownicy czy też lokówki. Takie działanie będzie pomocne na drodze do utrzymania kosmyków w dobrej kondycji.