infekcje intymne

Grzybicze infekcje intymne – jak je rozpoznać i wyleczyć?

Zakażenia kobiecych narządów płciowych mogą mieć różną formę. Jedną z często diagnozowanych infekcji tego typu jest infekcja grzybicza. Jak można ją rozpoznać? Jak się ją leczy?

Czym jest grzybicza infekcja intymna?

Grzybicza infekcja intymna u kobiet to rodzaj infekcji, która atakuje narządy płciowe, szczególnie pochwę i macicę.

Infekcje grzybicze intymne są również znane jako infekcje drożdżakowe, grzybica pochwy albo kandydoza.

Taki stan jest spowodowany przerostem grzybów, zwykle z rodzaju Candida, które są naturalnie obecne w organizmie, ale mogą powodować zakażenia.

Infekcje grzybicze okolic intymnych mogą być spowodowane wieloma czynnikami, w tym zmianami hormonalnymi, ciążą stosowaniem antybiotyków, cukrzycą i osłabionym układem odpornościowym.

Grzybicze infekcje narządów płciowych – objawy

U kobiet z intymnymi infekcjami grzybiczymi mogą pojawić się zróżnicowane objawy. Najczęściej są to:

  • Ból lub dyskomfort, także występujące podczas stosunku płciowego,
  • Swędzenie i pieczenie narządów płciowych,
  • Zaczerwienienie i obrzęk narządów płciowych,
  • Zmiana wyglądu wydzieliny z pochwy,
  • Zmiana zapachu wydzieliny z pochwy,
  • Dyskomfort podczas oddawania moczu.

Gdy zatem pojawiają się takie objawy, warto zdecydować się na wizytę w gabinecie ginekologicznym, w którym będzie można skorzystać z kompleksowej pomocy lekarza.

Jak leczy się infekcje intymne wywołane przez grzyby?

W przypadku nasilonych dolegliwości należy zwrócić się po pomoc lekarską, ponieważ nieleczone infekcje grzybicze mogą prowadzić do powikłań. Gdy potrzebny jest ginekolog Mikołów to miasto, gdzie można szybko skorzystać z jego pomocy.

Leczenie zazwyczaj obejmuje stosowanie leków przeciwgrzybiczych, które mogą być stosowane w postaci kremów, tabletek lub globulek dopochwowych. Lekarz dobierze odpowiedni rodzaj leku w zależności od sytuacji pacjentki.

W aptekach można również zamówić różne rodzaje preparatów bez recepty, które zawierają łagodne środki przeciwgrzybicze oraz duże dawki bakterii kwasu mlekowego, które są niezbędne dla prawidłowego działania układu intymnego u kobiet.

W przypadku pojawienia się takich infekcji ważne jest też przestrzeganie zasad higieny, noszenie oddychającej bielizny wykonanej z naturalnych włókien, unikanie ciasnych ubrań i drażniących kosmetyków.

Przestrzeganie powyższych zasad jest również bardzo ważne po to, aby zapobiegać ponownemu pojawianiu się infekcji intymnych.

Warto więc pamiętać o udaniu się do ginekologa w razie pojawienia się objawów infekcji intymnych, by uzyskać szybką pomoc i uwolnić się od nieprzyjemnych objawów.