okulista

Czym kierować się przy wyborze okulisty?

Wzrok to jeden z najważniejszych zmysłów. Aby jak najdłużej cieszyć się jego prawidłowym funkcjonowaniem, należy dbać o regularne badania. Na co zwrócić uwagę przy wyborze lekarza okulisty?

Dobry okulista – po czym go poznasz?

Prawidłowe widzenie jest niezwykle ważne. Wpływa na komfort życia i ogólne funkcjonowanie. Bardzo ważne jest regularne przeprowadzanie badań. Okulista w Krakowie na Podgórzu oraz w innych dzielnicach sprawdzi, czy nie występują żadne wady wzroku lub objawy choroby. Jeśli zauważy jakiekolwiek nieprawidłowości, natychmiastowo zaleci dalszą diagnostykę.

Dobry gabinet będzie wyposażony w nowoczesne sprzęty umożliwiające wykonanie badania komputerowo. Badanie dzięki temu jest bezbolesne, ale przede wszystkim bardzo szczegółowe. Lekarz powinien również przeprowadzić dokładny wywiad i uzyskać informacje na temat przebytych lub aktualnych chorób. W przypadku wykrycia wady wzroku, w dobrym gabinecie możliwe jest także skorzystanie z usług optyka i dobranie odpowiednich szkieł i okularów do swoich potrzeb.

Na czym polega badanie wzroku?

Badanie wzroku w Krakowie i każdym innym mieście odbywa się podobnie. Przed rozpoczęciem kontroli lekarz wypytuje o szczegóły dotyczące wzroku – czy są problemy z widzeniem, czy pojawia się jakiś dyskomfort lub odczuwane są inne dolegliwości. Do przeprowadzenia badania wykorzystuje się sprzęt komputerowy. Pozwala on dokładnie sprawdzić ostrość widzenia. Dodatkowo lekarz zbada ciśnienie dna oka i sprawdzi, czy u pacjenta nie pojawiają się objawy astygmatyzmu.

Jeżeli zdiagnozowana zostanie wada wzroku, należy jak najszybciej zaopatrzyć się w okulary korekcyjne. Przede wszystkim zapobiegnie to pogłębianiu się problemów ze wzrokiem. Dodatkowo poprawi komfort codziennego funkcjonowania. Są przypadki, gdy wymagane jest wyrobienie dwóch par okularów – jednych do noszenia na co dzień, drugich do czytania. Wygodniejszym rozwiązaniem w takim przypadku jest korzystanie z ze szkieł progresywnych, które podzielone są na dwa obszary i umożliwiają dopasowanie  ostrości bez konieczności zmiany okularów.