pexels expect best 323780

Budowa kotłowni — jakie prace są niezbędne?

Ogrzewanie to niezbędny element każdego budynku. Sprawne funkcjonowanie instalacji zależne jest od prawidłowej budowy kotłowni. Jakie prace są wymagane?

Najważniejsze kroki podczas budowy kotłowni

Budowa kotłowni to ważny etap każdej inwestycji. Prawidłowo wykonana będzie bezawaryjne służyła wiele lat. Przed rozpoczęciem prac należy dokładnie zaplanować ich przebieg. Budowa kotłowni w Poznaniu oraz w każdym innym mieście powinna rozpocząć się od wykonania projektu. Należy uwzględnić w nim wydajność kotłowni oraz możliwości budynku. Trzeba zdecydować, jakie paliwo i piec będą wykorzystywane. Pozwoli to określić odpowiednią przestrzeń oraz układ instalacji. Kolejnym krokiem jest przygotowanie pomieszczenia. W przypadku pieców zasilanych węglem, ekogroszkiem, czy pelletem drzewnym należy również przygotować dodatkową przestrzeń, w której przechowywany będzie opał. Pomieszczenie musi znajdować się blisko kotłowni, żeby wykluczyć konieczność przenoszenia opału. Musi być też odpowiedniej wielkości, żeby pomieściło zapas na dłuższy czas. Wybierając miejsce, należy zapewnić dobre dojście z zewnątrz, aby ułatwić przywóz opału. Kolejnym krokiem jest odpowiednie przygotowanie pomieszczenia. Podłoga i ściany muszą zostać pokryte ognioodpornym materiałem i zapewniona musi zostać odpowiednia wentylacja, odpowiadająca za prawidłową cyrkulację powietrza.

O czym jeszcze należy pamiętać w trakcie budowy kotłowni?

Najważniejszą rzeczą, o jakiej należy pamiętać podczas budowy kotłowni to przestrzeganie przepisów. Pomieszczenie, gdzie znajduje się piec, musi spełniać odpowiednie normy i wytyczne, które różnią się w zależności od tego, jakim paliwem zasilane jest ogrzewanie. Najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług kompleksowej budowy kotłowni, jakie oferuje np. firma K.R.U.K. Fachowcy dobiorą odpowiedni rodzaj ogrzewania do budynku, zapewnią projekt i wykonananie z uwzględnieniem wszystkich przepisów, dodatkowo będą służyć poradą w trakcie użytkowanie kotłowni.