kasacja pojazdu

Auto złom – kiedy skorzystać z jego usług?

Auto kasacja to proces, który ma na celu odzyskanie jak największej ilości materiałów z samochodu, który z pewnych powodów nie nadaje się do dalszej jazdy lub jego właściciel zdecydował o tym, że pora na to, by samochód tam trafił. Jak jednak w praktyce wygląda auto kasacja i kto ją przeprowadza? Podpowiadamy.

Kto może przeprowadzić auto kasację?

Na samym początku warto zdać sobie sprawę, iż auto złom w Przemyślu może być oferowany tylko przez firmy, które posiadają do tego specjalne uprawnienia. By prowadzić legalny auto złom, trzeba bowiem spełnić wiele warunków i otrzymać potwierdzający to certyfikat od państwa. Chcąc oddać samochód do auto kasacji należy o tym pamiętać.

Szukając firm, które profesjonalnie zajmują się złomowaniem,  trzeba  zwrócić uwagę również na to, czy auto kasacja w Przemyślu ma uprawnienia do legalnej kasacji auta. Jest to dość ważne, gdyż tylko takie przedsiębiorstwo wystawi zaświadczenie o złomowaniu, a to jest konieczne do wyrejestrowania samochodu.

Jak wygląda auto kasacja?

Auto kasacja rozpoczyna się od zawiezienia swojego samochodu osobowego do firmy, która posiada uprawnienia do jej przeprowadzenia. Auto może tam trafić zarówno na kołach, jak i na lawecie. Wtedy jest on ważony i jeśli masa przekracza 90% tej, którą spotkamy w dowodzie, to możemy liczyć na pełną kwotę. Gdy auto zostało zważone stacja demontażu podpisuje umowę z właścicielem, by móc udokumentować pochodzenie części samochodowych, które pozostaną po demontażu. Następnie pracownicy stacji wystawiają zaświadczenie o złomowaniu i unieważniają dowód i tablice rejestracyjne.

Gdy samochód jest już w pełni posiadany przez stację demontażu pora na jego złomowanie. Z całkowicie rozebranego auta odzyskuje się wtedy części. Elementy, takie jak płyny eksploatacyjne trafiają z kolei do specjalnych zbiorników i są następnie utylizowane. Z aut oprócz części odzyskuje się również plastik, szkło oraz oczywiście metale i przeróżne ich stopy, które następnie są wykorzystywane w inny sposób.