wentylacja

Anemostat wywiewny – o czym mowa w praktyce?

Systemy wentylacyjne potrafią być naprawdę złożone. Dziś powiemy sobie więcej o pewnym elemencie, jakim jest anemostat. Za co on właściwie odpowiada?

Anemostat wywiewny – czym on tak właściwie jest?

Systemy, które są wykorzystywane w naszych domach czy mieszkaniach, bardzo często są o wiele bardziej skomplikowane niż może się to nam wydawać na pierwszy rzut oka. To właśnie dlatego warto jest się nad nimi mocniej pochylić i poszerzyć wiedzę o nich – koniec końców chodzi tutaj bowiem o nasz komfort i bezpieczeństwo. Bardzo tajemniczym hasłem dla wielu osób będzie anemostat wywiewny, a na myśl nasunie się jedno kluczowe pytanie – czym on tak właściwie jest w praktyce? Jest to jeden z ważniejszych elementów systemu wentylacyjnego budynku, który pomaga nie tylko w odpowiednim rozprowadzaniu powietrza, ale również w regulacji jego ilości, co jest równie ważną kwestią. Duża różnorodność anemostatów sprawia zaś, że możliwe jest ich naprawdę łatwe dostosowanie do potrzeb konkretnego budynku – mieszkania, domu, biura czy miejsca użyteczności publicznej.

Jak działa anemostat wywiewny?

Działanie anemostatu wywiewnego chociażby w takich układach, jak wentylator łazienkowy z żaluzją, mimo że z zewnątrz nie wydaje się to być skomplikowana konstrukcja, jest dość złożone i warto jest temu poświęcić parę zdań. Anemostat to tak naprawdę kilkadziesiąt różnych mniejszych części, które są w stanie zmieniać swoje pozycje. Pozwala to na sprawne i bardzo dokładne regulowanie ilości powietrza, które wpada do pomieszczenia i jest z niego wydalana. Obrotowy talerzyk umieszczony wewnątrz konstrukcji pozwala na kontrolowanie wszelkich tych ustawień z naprawdę imponującą precyzją.

Anemostat wywiewny a kratka wentylacyjna – najważniejsze różnice

Wiemy już, czym jest anemostat wywiewny, ale czym różni się on od kratki wentylacyjnej? Przede wszystkim anemostat działa w jedną stronę – albo nawiewnie, albo wywiewnie. Z drugiej jednak strony działa on o wiele precyzyjniej niż kratka wentylacyjna, która jest uniwersalna, lecz mniej dokładna.